Еден на Еден

Од Википедија — слободната енциклопедија

Еден на Еден — македонска забавна емисија (ток-шоу) што се емитува еднаш неделно на телевизија Канал 5, водена од Жарко Димитриоски.[1][2]

Општо[уреди | уреди извор]

Првата сезона на шоуто е емитувана во 2008 година на А2 телевизија. За втората сезона шоуто се сели на А1-телевизија, каде што се емитува до затворањето на ТВ-мрежата во 2011 година. Од третата сезона натаму емисијата се емитува на Телевизија Алфа. Седмата и осмата сезона, шоуто се емитува на телевизија Телма.[3] Во октомври 2017 за сезона 9 популарното шоу се сели на Канал 5, каде што се емитува до денес.

Гости на емисијата биле многу популарни и познати глумци, пејачи и спортисти, но и политичари вклучувајќи ги: американскиот амбасадор Џес Бејли, Никола Димитров, Игор Џамбазов, Сашко Коцев, Тони Михајловски, Здравко Чолиќ, Горан Бреговиќ, Драган Бјелогрлиќ, Гоце Тодоровски Лепа Брена, Виолета Томовска, Жељко Јоксимовиќ, Владо Георгиев, Жељко Самарџиќ, Ванчо Петрушевски, Благоја Чоревски, Нина Бадриќ, Калиопи, Јелена Розга, Ефто Пупиноски, Тијана Дапчевиќ, Јовица Михајловски, Ана Бекута, Шабан Шаулиќ, Каролина Гочева, Кики Лесендриќ, Раде Шербеџија, Влатко Стефановски и Blackstreet.

Во 2014, 2016 и 2017 година Еден на Еден ја доби престижната награда Златна бубамара на популарноста, за ТВ-емисија на годината.[4]

Сезона 7 (2015/2016)[уреди | уреди извор]

Број
на епизода
Датум Гости
1 28 ноември 2015 Македонија Игор Џамбазов (актер)
2 5 декември 2014 Босна и Херцеговина Бранко Ѓуриќ (актер)
3 12 декември 2015 Македонија Петко (измислен лик)

заедно со: Македонија Суперхикс (група)

4 19 декември 2015 Русија Тимур Дибиров (ракометар)
5 26 декември 2015 Македонија Сашко Коцев (актер), Македонија Славиша Кајевски (актер)
6 16 Јануари 2016 Македонија Горан Трифуновски - Пајак (актер/пејач)
7 23 Јануари 2016 Македонија Емилија Розман (модел), Македонија Елена Ристеска (пејачка)
8 30 Јануари 2016 Србија Жељко Самарџиќ (пејач)
9 6 февруари 2016 Македонија Даниел Кајмакоски (пејач)
10 13 февруари 2016 Македонија Каролина Гочева (пејачка), Македонија Дуке Бојаџиев (музичар)
11 20 февруари 2016 Македонија Горан Михајловски (новинар)
12 27 февруари 2016 Македонија Марјана Станојковска (водителка)
13 5 март 2016 Србија Саша Ковачевиќ (пејач)
14 12 март 2016 Македонија Тамара Тодевска (пејачка)
15 19 март 2016 Македонија Весна Петрушевска (глумица)
16 26 март 2016 Македонија DNK (група) [5]
17 2 април 2016 Црна Гора Сергеј Ќетковиќ (пејач) [6]
18 9 април 2016 Македонија Влатко Васиљ (Фејсбук/Твитер личност)
19 16 април 2016 Македонија Борко Ристовски (ракометар)
20 23 април 2016 Македонија Бранко Огњановски (Глумец)
21 30 април 2016 Австралија Србија Ник Вујичиќ (мотивациски говорник), Србија Исидора Бјелица (писателка)
22 7 мај 2016 Македонија Мартија Станојковиќ (пејачка), Антониа Гиговска (пејачка)

заедно со: Македонија Елена Ристеска (пејачка)

23 14 мај 2016 Црна Гора Јованка Радичевиќ (ракометарка), Хрватска Андреа Пенезиќ (ракометарка)
24 21 мај 2016 Последна ретроспективна епизода

Сезона 8 (2016/2017)[уреди | уреди извор]

Број
на епизода
Датум Гости
1 12 ноември 2016 Србија Бора Ѓоргевиќ (Пејач и член на Рибља чорба) заедно со: Србија Никола Ѓуричко (актер), Србија Звонимир Ѓукиќ (Пејач и член на Ван Гог) и Македонија Антониа Гиговска (пејачка)
2 19 ноември 2016 Србија Жељко Јоксимовиќ (пејач)
3 26 ноември 2016 Македонија Весна Петрушевска (глумица) заедно со: Македонија Никола Тодороски (комичар)
4 3 декември 2016 Македонија Екипата на Фчерашни Новости (Вести пародија шоу) заедно со: Македонија Љубе Бошкоски (политичар), Македонија Стево Пендаровски (политичар), Македонија Никола Попоски (политичар), Македонија Петар Младеновски (Пејач и член на Суперхикс)
5 10 декември 2016 Македонија Игор Џамбазов (актер)
6 17 декември 2016 Македонија Игор Џамбазов (актер), Македонија Игор Атанасоски - Гуру Харе (Музичар)
7 24 декември 2016 Србија Зоран Цвијановиќ (актер), Македонија Игор Томески (нобеловец/одликуван од нобеловци)
8 31 декември 2016 Македонија Владо Јаневски (пејач)
# 7 јануари 2017 Репризно Издание: Македонија Владо Јаневски (пејач)
9 14 јануари 2017 Специјално Издание: Пехчево
10 21 јануари 2017 Македонија Александар Маленко (спортист)
11 28 јануари 2017 Македонија Глумците од Преспав (тв серија), Македонија Сузана Гавазова (пејачка)
12 4 февруари 2017 Црна Гора Владо Георгиев (пејач)
13 11 февруари 2017 Македонија Гоце Тодоровски (актер), Македонија Ванчо Петрушевски (актер), Македонија Благоја Чоревски (актер)
14 18 февруари 2017 Македонија Атанас Атанасовски (актер), Македонија Валентин Костадиновски - Тино (актер), Македонија Conquering Lion (бенд)
15 25 февруари 2017 Србија Мирослав Илиќ (пејач)
16 4 март 2017 Македонија Водителите на утринските емисии „Утринска на Телма“ и „Здраво Македонијо“ - Марко, Елена, Роберт и Милена
17 11 март 2017 Србија Милан Калиниќ (актер) и Србија Милан Васиќ (актер)
18 8 март 2017 Македонија Бојан Јовановски - Боки 13 (шоумен)
19 25 март 2017 Србија Неша Бриџис (стенд-ап комичар) заедно со: Македонија Даниел Кајмакоски (пејач)
20 1 април 2017 Македонија Јана Бурческа заедно со: Марко Новевски (водител) и Нина Костовска
21 8 април 2017 Македонија Игор Стефановски - Иџе заедно со: Македонија Влатко Стефановски (музичар)
22 15 април 2017 Босна и Херцеговина Неле Карајлиќ (музичар) заедно со: Македонија Џина Папас Џокси (пејач)
23 22 април 2017 Македонија Драган Спасов - Дац (актер)
24 29 април 2017 Македонија Ивана Чолаковска (авантуристка)
25 6 мај 2017 Македонија Андреј и Панчо од „ДНК“ заедно со: Македонија Горан Хаџи Иљоски - Чајка (авантурист)
26 13 мај 2017 Македонија Миа Костова (водителка) заедно со Македонија Боби Лазаревски (пластичен хирург)
27 20 мај 2017 Македонија Снимателите на Еден на Еден
28 27 мај 2017 Македонија Бубо Каров
Број
на епизода
Датум Гости
Веб Ексклузива 26 ноември 2016 Хрватска Александар Станковиќ (Новинар)

Сезона 9 (2017/2018)[уреди | уреди извор]

Број

на

епизода

Датум Гости
1 1 октомври 2017 Времеплов - потсетување на најинтересните моменти во досегашните сезони
2 8 октомври 2017 Запознај го тимот - екипата која ја создава Еден на Еден
3 29 октомври 2017 Македонија Глумците од „Фамилијата Марковски“ (тв серија)
4 5 ноември 2017 Македонија Перо Камиказа и Поце Икономов од „Меморија“ (музичка група)
5 12 ноември 2017 Србија Жељко Јоксимовиќ (пејач)
6 19 ноември 2017 Џес Бејли (американскиот амбасадор во Македонија)
7 26 ноември 2017 Македонија Никола Димитров (министер за надворешни работи на Македонија)
8 3 декември 2017 Македонија Сара Мејс (пејачка) заедно со: Македонија Некст тајм (музичка група)
9 10 декември 2017 Македонија Игор Џамбазов (шоумен) заедно со: Македонија Елена Ристеска (пејачка)
10 17 декември 2017 Македонија Сашко Коцев (актер)
11 24 декември 2017 Македонија Екипата на Зевзекманија (тв емисија)
12 31 декември 2017 Новогодишен специјал со: Тин Водопивец (стенд-ап комичар), Македонија Атанас Атанасовски (актер) и Македонија Тино Костадиновски (актер)
13 7 јануари 2018 Македонија Божиќен специјал - Детски евергрини
14 14 јануари 2018 Македонија Игор Џамбазов (шоумен)
15 21 јануари 2018 Македонија Сања Николиќ (водителка) и Македонија Марко Маринковиќ - Слаткаристика (рапер)
16 28 јануари 2018 Специјал со Македонија Кирил Поп Христов - Кили (актер)
17 4 февруари 2018 Србија Ана Николиќ (пејачка) и Србија Стефан Ѓуриќ - Раста (пејач)
18 11 февруари 2018 Глумците од Мама миа (мјузикл во МНТ): Македонија Тања Кочовска, Македонија Биљана Драгиќевиќ – Пројковска, Македонија Арна Шијак, Македонија Нина Деан, Македонија Кире Ѓоревски и Македонија Никола Наковски
19 18 февруари 2018 Македонија Виолета Томовска (пејачка) и Македонија Ефто Пупиновски (пејач)
20 25 февруари 2018 Екипата на Наше маало (детска серија) и Викторија Лоба (пејачка)
21 4 март 2018 Македонија Тони Михајловски (актер и водител)
22 11 март 2018 Македонија Влатко Стефановски (музичар)
23 18 март 2018 Македонија Фејсбук обожаватели
24 25 март 2018 Македонија Министерот за финансии Драган Тевдовски и глумците од филмот Исцелител - Благој Веселинов, Анастас Тановски и Аксел Мехмет заедно со: Градоначалникот на Македонија, Охајо - Џозеф Миљорини
25 1 април 2018 Македонија Петар Миречвски (актер) и Македонија екипата на Солза и смеа (тв емисија)
26 8 април 2018 Специјал со Македонија Жан Митрев (кардиохирург)
27 15 април 2018 Македонија Eye Cue (бенд) со Македонските јутјубери Македонија Марко Марковиќ - GP и Стефан Рашковиќ - Steffonator
28 22 април 2018 Србија Иван Босиљчиќ (актор)
29 29 април 2018 Србија Марко Видојковиќ (писател) и Србија Славица Скваер (писател и НЛП тренер)
30 6 мај 2018 Македонија Игор Ангелков (актер) и Македонија Влатко Лозаноски - Лозано (пејач)

Сезона 10 (2018/2019)[уреди | уреди извор]

Број

на

епизода

Датум Гости
1 21 октомври 2018 Македонија Гоце Тодоровски (актер) и Македонија Дупер (бенд)
2 28 октомври 2018 Србија Здравко Чолиќ (пејач)
3 4 ноември 2018 Македонија Миа Костова (водителка) и Македонија Милена Антовска Станковска (водителка)
4 11 ноември 2018 Хрватска Тарик Филиповиќ (водител и глумец)
5 18 ноември 2018 Македонија Весна Петрушевска (актер)
6 25 ноември 2018 Србија Милан Калиниќ (актер) и Србија Срѓан Ивановиќ (актер)
7 2 декември 2018 Македонија Велибор Џаровски - Џаро (менаџер)
8 9 декември 2018 Србија Лепа Брена (пејачка)
9 16 декември 2018 Македонија Елена Ристеска (пејачка)
10 23 декември 2018 Македонија Глумците од Преспав (тв серија)
11 30 декември 2018 Новогодишен специјал со Македонија Влатко Лозаноски (пејач)
12 6 јануари 2019 Божиќен специјал со Македонија Трајче Манев (пејач), Македонија Јаков Дренковски (пејач), Македонија Лидија Кочовска (пејачка), Македонија Ружица Милошеска Брчиоска (пејачка во Ареа) и Македонија Никола Јанков - Коки (пејач)
13 13 јануари 2019 Интересно, а необјавено од Сезона 10
14 20 јануари 2019 Мајк Зафировски (стопанственик), Ана Дивац (стопанственик) и Кетрин Константинидес (активист)
15 27 јануари 2019 Tribute за Македонија Тоше Проески
16 3 февруари 2019 Србија Жељко Самарџиќ (пејач)
17 10 февруари 2019 Македонија Тамара Тодевска (пејачка)
18 17 февруари 2019 Босна и Херцеговина Горан Бреговиќ (музичар)
19 24 февруари 2019 Интересно и необјавено од Сезона 10
20 3 март 2019 Македонија Владо Јаневски (пејач)
21 10 март 2019 Грендмастер Флеш (музичар/диџеј)
22 17 март 2019 Македонија Роберт Саздов (композитор)
23 24 март 2019 Србија Саша Ковачевиќ (пејач) со Македонија Conquering Lion (бенд)
24 31 март 2019 Босна и Херцеговина Неле Карајлиќ (музичар)
25 7 април 2019 Македонија Џамбо Агушев (музичар)
26 14 април 2019 Македонија Гордана Силјановска Давкова и Македонија Стево Пендаровски (претседателски кандидати)
27 21 април 2019 Босна и Херцеговина Хари Варешановиќ (пејач)
28 28 април 2019 Велигденски колаж
29 5 мај 2019 Србија Милан Гутовиќ (актер)
30 12 мај 2019 Македонија Атанас Костовски и Македонија Зоран Михајлов (спортски коментатори)
31 19 мај 2019 Србија Здравко Чолиќ (пејач)
32 26 мај 2019 Русија Македонија Тимур Дибиров (ракометар)
33 2 јуни 2019 Компилациска епизода со неемитувани моменти
34 9 јуни 2019 Најдоброто од РК Вардар
35 16 јуни 2019 Србија Стефан Миленковиќ (виолинист)

Сезона 11 (2019/2020)[уреди | уреди извор]

Број

на

епизода

Датум Гости
1 21 октомври 2019 Македонија Перо Антиќ (кошаркар)
2 3 ноември 2019 Србија Стефан Ѓуриќ - Раста (пејач), Македонија Кристијан Тасковски -Таско (музичар), Србија Предраг Миљковиќ - Корона (рапер) и Србија Премил Јовановиќ - Римски (рапер)
3 10 ноември 2019 Македонија Драган Спасов - Дац (актер) и Македонија Александар Митевски (музичар)
4 17 ноември 2019 Македонија Амди Бајрам (политичар)
5 24 ноември 2019 Глумците од филмот „Врба“ - Македонија Наталија Теодосиева, Македонија Сара Климоска, Македонија Никола Ристески и Македонија Благоја Чоревски - Чоре
6 1 декември 2019 Македонија Глумците од „Фамилијата Марковски“ (тв серија)
7 8 декември 2019 Македонија Влатко Лозаноски (пејач)
8 15 декември 2019 Глумците од сериите Македонија „Дајте музика“ и Македонија „Гласна куќа“
9 22 декември 2019 Македонија Дејан Лилиќ (актер) и Македонија Благој Веселинов (актер)
10 29 декември 2019 Новогодишен специјал со Македонија Игор Џамбазов (шоумен)
11 5 јануари 2020 Реприза на новогодишната епизода
12 12 јануари 2020 Босна и Херцеговина Ален Исламовиќ (пејач)
13 19 јануари 2020 Македонија Христијан Мицкоски (почитичар)
14 26 јануари 2020 Хрватска Даниела Мартиновиќ (пејачка)
15 2 февруари 2020 Македонија Миле Кузмановски (пејач)
16 9 февруари 2020 Македонија Наум Петрески (пејач)
17 16 февруари 2020 Македонија Атанас Атанасовски (актер) и Македонија Тино Костадиновски (актер)
18 23 февруари 2020 Македонија Зоран Заев (политичар)
19 1 март 2020 творците на МакедонијаМедена земја“ (документарен филм) Тамара Котевска
20 8 март 2020 Македонија Ѓорѓи Начевски и Македонија Славе Николов (ракометни судии)
21 15 март 2020 Хрватска Петар Грашо (пејач)
22 22 март 2020 Седи си дома специјал со Македонија Симон Трпчески (пијанист), Македонија Влатко Стефановски (музичар), Македонија Тамара Тодевска (пејачка), Македонија Елена Ристеска (пејачка), Македонија Јован Јованов (продуцент) и Србија Жељко Самарџиќ (пејач)
23 29 март 2020 Седи си дома 2 специјал со Македонија Д-р Никола Пановски (микробиолог), Македонија Д-р Драган Даниловски (епидемиолог) и Македонија Д-р Славица Арсова (психијатар)
24 5 април 2020 Скеч шоу
25 12 април 2020 Седи си дома - Квиз со Македонија Викторија Лоба (пејачка), Македонија Сашко Коцев (актер), Македонија Атанас Атанасовски (актер), Македонија Тино Костадиновски (актер) и Хрватска Тарик Филиповиќ (водител и глумец)
26 19 април 2020 Седи си дома - Талент шоу со Македонија Влатко Лозаноски (пејач), Македонија ДНК (бенд), Македонија Сара Мејс (пејачка), Македонија Весна Петрушевска (глумица), Македонија Дарко Панчев (фудбалер) и Македонија Ѓорѓи Начевски (ракометен судија)
27 26 април 2020 Скеч шоу 2
28 3 мај 2020 Скараџиска со Македонија Бубо Каров (актер) и Македонија Гораст Цветковски (актер)
29 10 мај 2020 Македонија Марјан Ѓорѓиевски (актер)
30 17 мај 2020 Македонија Венко Филипче (министер за здравство)

Сезона 12 (2020/2021)[уреди | уреди извор]

Број

на епизода

Датум Гости
1 1 ноември 2020 Македонија Васко Тодоров (актер)
2 8 ноември 2020 Македонија Жарко Караџовски (епидемиолог)
3 15 ноември 2020 Македонија Катарина Ивановска (модел)
4 22 ноември 2020 Македонија Никола Перевски-Пере (музичар)
5 29 ноември 2020 Македонија Игор Ангеловски (селектор на фудбалската репрезентација)
6 6 декември 2020 Македонија Стојанче Ангелов (политичар)
7 13 декември 2020 Македонија Горан Стојановски (актер)
8 20 декември 2020 Актерите од Фчерашни новости
9 27 декември 2020 Новогодишен специјал со Македонија Игор Џамбазов (шоумен) и Илина Арсова (алпинистка)
10 3 јануари 2021 Реприза на новогодишната епизода
11 10 јануари 2021 Македонија Дамјан Манчевски (политичар)
12 24 јануари 2021 Македонија Горан Михајловски (политичар)
13 31 јануари 2021 Македонија Татјана Стојановска (ТВ лице)
14 7 февруари 2021 Македонија Владимир Блажев - Панчо (музичар)
15 14 февруари 2021 Македонија Влатко Лозаноски (музичар)
16 21 февруари 2021 Македонија Тони Михајловски (актер)
17 28 февруари 2021 Македонија Марко Новевски (ТВ лице)
18 7 март 2021 Македонија Андријана Алачки (ТВ лице)
19 14 март 2021 Србија Зоран Кесиќ (ТВ водител)
20 21 март 2021 Хрватска Дино Раџа (кошаркар)
21 28 март 2021 Македонија Нино Величковски (пејач)
22 4 април 2021 Македонија Тијана Дапчевиќ (пејачка)
23 11 април 2021 Македонија Атанас Атанасовски (актер), Македонија Тино Костадиновски (актер)
24 18 април 2021 Македонија Весна Гиновска Илкова (оперска пејачка), Јапонија Казухиро Котецу (оперски пејач)

Сезона 13 (2021/2022)[уреди | уреди извор]

Број

на епизода

Датум Гости
1 7 ноември 2021 Македонија Македонија Марјана Станојковска
2 14 ноември 2021 Македонија Македонија Перо Камиказа
3 21 ноември 2021 Македонија Македонија Борче и Денис
4 28 ноември 2021 Веселин Вуковиќ
5 5 декември 2021 Македонија Македонија Бранко Азески
6 12 декември 2021 Македонија Македонија Дајте музика
7 19 декември 2021 Македонија Македонија Боби Миленковски
8 26 декември 2021 Македонија Македонија Новогодишна
9 9 јануари 2022 Македонија Македонија Божиќна
10 23 јануари 2022 Македонија Македонија др. Никола Пановски
11 30 јануари 2022 Македонија Македонија Владимир Тулиев и Васил Зафирчев од Преспав
12 6 февруари 2022 Македонија Македонија Зевзекманија
13 13 февруари 2022 Македонија Македонија Владо Јаневски
14 20 февруари 2022 Македонија Македонија Иван С. Мирчевски
15 27 февруари 2022 Македонија Македонија Ведрана и Бојана
16 6 март 2022 Македонија Македонија Елена Петреска и Ламбе Алабаковски
17 13 март 2022 Македонија Македонија Јован Јованов
18 20 март 2022 Македонија Македонија Сашко Коцев
19 27 март 2022 Ацо Пејовиќ
20 3 април 2022 Македонија Македонија Првоаприлски стендап
21 10 април 2022 Македонија Македонија др. Анчевски
22 17 април 2022 Македонија Македонија Тамара Тодевска
23 23 април 2022 Петар Грашо
24 15 мај 2022 Македонија Македонија Дарио
25 29 мај 2022 Македонија Македонија Перо Камиказа, Ристо Самарџиев и Меморија
26 5 јуни 2022 Финале

Сезона 14 (2022/2023)[уреди | уреди извор]

Број

на епизода

Датум Гости
1 6 ноември 2022 Македонија Македонија Антонија Гиговска
2 13 ноември 2022 Македонија Македонија Куку Леле
3 20 ноември 2022 Македонија Македонија ДНК
4 27 ноември 2022 Македонија Македонија Џеро и Вера
5 4 декември 2022 Македонија Македонија Next Time
6 11 декември 2022 Македонија Македонија Рамбо Амадеус
7 18 декември 2022 Микиќ и Сатја
8 25 декември 2022 Македонија Македонија Влатко Стефановски Новогодишен специјал
9 1 јануари 2023 В.С.Трио - Концертен специјал
10 8 јануари 2023 Македонија Македонија Симон Трпчески Божиќен специјал
11 15 јануари 2023 Македонија Македонија Александар Микиќ
12 29 јануари 2023 Македонија Македонија Игор Стефановски-Иџе
13 5 февруари 2023 Македонија Македонија Марјан Георгиевски
14 12 февруари 2023 Скеч шоу
15 19 февруари 2023 Македонија Македонија Сузана Спасовска и Ферус Мустафов
16 26 февруари 2023 Македонија Македонија Глигор Копров
17 5 март 2023 Крешимир Мишак
18 12 март 2023 Мирослав Илиќ
19 19 март 2023 Македонија Македонија Ѓорѓи, Македон, Марко и Никола Мицевски
20 26 март 2023 Скеч шоу
21 2 април 2023 Македонија Македонија Нечевски и Николов
22 9 април 2023 Македонија Македонија Лидија Кочовска и Ареа
23 16 април 2023 Македонија Македонија Горан и Ленче Кукиќ, Наум Петрески и Благоја Грујовски
24 30 април 2023 Крешимир Мишак
25 7 мај 2023 Македонија Македонија Коле Ангеловски и Благоја Чоревски
26 14 мај 2023 Македонија Македонија Марк Де Јонг и Љупчо Гиевски
27 21 мај 2023 Милош Биковиќ
28 28 мај 2023 Македонија Македонија The Brothers Band

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Semos. „ALFA TV“. alfa.mk. Архивирано од изворникот на 2015-03-15. Посетено на 2016-11-27.
  2. https://web.archive.org/web/20150126110339/http://www.kurir.mk/magazin/scena/186999-Imalo-nesto-pomegu-Elena-i-Zare-od-Eden-na-Eden. Архивирано од изворникот на January 26, 2015. Посетено на February 28, 2015. Отсутно или празно |title= (help)
  3. „За нас“. Еден на Еден.
  4. FAKTOR. „Заслужено: "Еден на Еден" – најдобра ТВ емисија на годината на "Златна Бубамара на Популарноста". Faktor.mk.
  5. https://www.youtube.com/watch?v=Q9_TLSACw9w
  6. https://www.youtube.com/watch?v=baOORESuycE