Едвард VIII (леден гребен)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ледениот гребен Едвард VIIIледен гребен што го зафаќа главниот дел на заливот Едвард VIII на Антарктикот. Северниот дел од оваа карактеристика бил наречен Инвикслета (рамнината на внатрешниот залив) од норвешките картографи, кои го мапирале од воздушни фотографии направени од експедицијата Ларс Кристенсен во 1936–37 година. Областа првпат била посетена во 1954 година од страна на група на санки ANARE (Австралиски национални истражувачки експедиции на Антарктикот). Целиот леден гребен потоа бил мапиран и именуван во соработка со заливот Едвард VIII[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Едвард VIII (леден гребен) — Информативен систем за географски имиња (GNIS) на Геолошкиот топографски институт на САД (англиски)