Едвард (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Едвард (Eduart) е грчки филм од 2006 година во режија и сценарио на Анџелики Антониу. Во главните улоги настапуваат Адријан Азири, Ешреф Дурмиши, Андре Хеника и Еди Механа. Филмот е добитник на наградата за најдобар грчки филм на меѓународниот фестивал во Солун.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Филмот е вистинска приказна за албански имигрант кој во Грција е затворен за убиство.