Едвард Равникар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Едвард Равникар
Edvard Ravnikar 1961.jpg
Edvard Ravnikar in 1961
Роден(а)декември 4, 1907(1907-12-04)
Ново Место, Австроунгарија
Починал(а)август 23, 1993(1993-08-23) (возр. 85)
Љубљана, Словенија
Националностсловенец

Едвард Равникар (4 декември 1907 - 23 август 1993) бил словенечки архитект.

Равникар е роден во Ново Место и бил студент на архитект Јоже Плечник. Подоцна, тој ја предводел новата генерација на словенечки архитекти, значаен бил за развојот на инфраструктурата на словенечката архитектура, во организирањето на архитектонски натпревари итн[1].

Тој исто така, го промовирал скандинавскиот архитектонски стил во Словенија , особено финските достигнувања во архитектурата постигнати од оние на Алвар Аалто[2].

Неговите најзабележителни творби се во Љубљана, меѓу нив се: Плоштадот на Републиката, Цанкарјевата дворана, стоковна куќа Максимаркет и Музеј за модерна уметност, Љубљана[3].

За својата работа, тој ја добил Прешерновата наградата во 1961 и во 1978 година. Умрел во Љубљана, на 85-годишна возраст.

Наводи[уреди | уреди извор]