Прејди на содржината

Едвард Велер (картограф)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Едвард Велер: „Речен систем на Јужна Индија“ (1886 година)

Едвард Велер (англиски: Edward Weller; 1 јули 1819 - мај 1884) - член на Кралското географско друштво, британски гравер и картограф, кој бил еден од првите што произвел карти со помош на литографија.[1]

Тој бил „гравер, картограф и издавач со седиште во Лондон, работејќи од канцелариите на плоштадот „Црвен лав“и подоцна, Блумсбури“, кој изработи детални гравирани карти на челични плочи.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Edward Weller Geographicus. Посетено на 23 ноември 2020.
  2. „Edward Weller“. The Antique Map Shop Ltd, Bath, England. Посетено на 15 May 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]