Еге (ридови)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еге
(Eggegebirge)
Eggegebirge.jpg
Поглед од Еге кон југ
Највисока точка
ВрвПреувичхер Велмерстот
Надм. вис.468 м над NN
Величина
Должина50 км
Географија
Еге
(Eggegebirge) на интерактивна карта

ЗемјаГерманија
ПокраинаХекстер, Падерборн, Липе, Северна Рајна-Вестфалија
Координати51°44′00″ N; 8°58′00″ E / 51.733333° СГШ; 8.966667° ИГД / 51.733333; 8.966667Координати: 51°44′00″ N; 8°58′00″ E / 51.733333° СГШ; 8.966667° ИГД / 51.733333; 8.966667
Матичен венецДолносаксонски Ридови

Еге е опсег на шумски ридови, до 464 м надморска височина, [1] на исток од германската држава Северна Рајна-Вестфалија.

Географија[уреди | уреди извор]

Ридовите Еге се протегаат од јужниот врв на шуми Тевтобургски Шуми во близина на Хорн-Бад Мејнберг и Штајнхајм, Вестфалија кон југ до северните делови на Заузрланд близу Марсберг. Највисоката точка е Преувичхер Велмерстот на надморска височина од 468 метри. Таа е дел од Долносаксонските Ридови и една од двете главни линии на ридовите во паркот на природата на Тевтобург.

Исто така, претставува дел од сливот меѓу реките Рајна и Везер.

Наводи[уреди | уреди извор]