Егерсалок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одморалиште
Травертин

Егерсалок е отворен басен и село (популација 2.311) се наоѓа во округот Хевес во североисточна Унгарија . Изворите даваат 68 °C. минерална вода од водоносен слој кој се наоѓа под вулканските планини Матра . Бањата се наоѓа 8  км западно од седиштето на округот Егер.[1] Егерсалок лежи 133   километри од Будимпешта, во долината на реката Ласко, помеѓу масите Матра и Бик. До селото може лесно да се стигне преку автопатот М3.

Опис[уреди | уреди извор]

Историските и географските асоцијации на Егерсалок ја направија омилената бања во Унгарија. Водите на подрачјето се користат од 1730-тите, иако тековната бања започнала да функционира само во 1961 година. Пред да влезат во спа базените, водата која се истура тече низ серија каскади што се поддржани и обрабени со травертин ; блескавиот минерал се преципитира од водата како што се поврзува со воздухот при атмосферски температури. Травертинот е локално наречен "сол", а каскадата на вода се нарекува "Солт Хил".

Базените на Егерсалок содржат вода богата со калциум, магнезиум и хидрокарбонатни минерали. Вкупно 17 отворени и затворени базени со вкупна површина на површина од 1.900 м².

Воздушен поглед на топли извори и спа комплекс

Во околните на изворите има борови дрвја, јаболкници и шумичка на буките за кои се познати блиските планини Бикк. Регионот расте виното Egri Bikavér , кое понекогаш се нарекува  „бикова крв“ на англиски јазик, а посетителите на бањата понекогаш уживаат во тероаристичкото искуство со капење во бањата и пиење на виното.[2]

Бањата е физички поврзана со соседното бањско место Саларис и конференцискиот хотел. За не-гости, приемот се наплаќа во бањата. Дел од топлите извори се официјално потпишани и резервирани за натуристите .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Fallon, Steve and Bedford, Neal (2003). Lonely Planet: Hungary (4th ed.). Melbourne: Lonely Planet Publications. стр. 337. ISBN 1-74059-152-6.
  2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Fallon2.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]