Прејди на содржината

Ефтим Манев

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Евтим Манев)
За други значења видете Ефтим Манев (појаснување)
Ефтим Манев
Роден/а25 јануари 1931
Македонија Кавадарци, Македонија
Починат/а16 март 2010
Скопје
ЗанимањеПисател

Ефтим Манев (Кавадарци, 25 јануари 1931 - Скопје, 16 март 2010) — македонски поет и преведувач.[1]

Животопис

[уреди | уреди извор]

Ефтим Манев е роден во Кавадарци на 25 јануари 1931 година. Завршил средно образование. Потоа студирал славистика на Универзитетот во Скопје. Бил уредник во издавачката куќа „Македонска книга и на списанието Современост. Член на ДПМ од 1967 година. Автор е на стихозбирките: Моклишките ангели (1973), Ѕвездата на Витлеем (2000). Добитник на наградите: За превод - „Златно перо“, „Кирил Пејчиновиќ“, „Божидар Настев“, наградата на РКПЗ за најдобар превод на годината. Во 2006 е добитник на Повелбата „30 септември“, што традиционално се доделува на истакнат македонски книжевен преведувач за долгогодишна активност во оваа област[2]. Неговиот преведувачкиот опус е сочинет од над 80 прозни и поетски дела, од кои најмаркантно е ремек делото на руската и светска литература романот "Тивкиот Дон" од Михаил Шолохов. Починал на 16 март 2010 во Скопје[3].

  1. Македонски писатели/Macedonian writers, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 148.
  2. „ДОДЕЛЕНИ КНИЖЕВНИ ПРЕВЕДУВАЧКИ НАГРАДИ Повелбата 30 септември за Евтим Манев“. Вечер. 5 септември 2006. Посетено на 2010-03-18.[мртва врска]
  3. Настеска, Ивана (17 март 2010). „Почина писателот Ефтим Манев“. makfax. Посетено на 2010-03-18.[мртва врска]