Евстатиј Палатин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Евстатиј Палатинкатепан на Италија од есента 1045 до септември 1046 година. Главен извор за неговот владеење е хрониката на Луп, кој бил исто така Луп Протоспатариј.

Тој бил испратен како замена на Аргириј откако тој бил повикан во Цариград.Тој пристигнал во Отранто и отпатувал во Бари. Тој бил поразен во Таранто од Дрого Отвилски, братот на норманскиот гроф на Апулија. Се вратил во Бари каде се сретнал со новиот катепан Јован Рафаил.

Извори[уреди | уреди извор]

  • Chalandon, Ferdinand. Histoire de la domination normande en Italie et en Sicilie. Paris, 1907.
Претходник
Василиј Теодорокан
Катепан на Италија
Autumn 1045 - 1046
Наследник
Јован Рафаил