Прејди на содржината

Европско првенство во фудбал за играчи под 21 година 2023

Од Википедија — слободната енциклопедија
Европско првенство во фудбал за играчи под 21 година 2023
Campionatul European de Fotbal Sub-21 (романски)

21-წლამდე ნაკრებთა ევროპის ჩემპიონატი (грузиски)

Европско првенство во фудбал за играчи под 21 година 2023
Општо за првенството
Домаќин(и) Романија Романија
Грузија Грузија
      градови 6
      стадиони 6
Период на одржување 21 јуни8 јули 2023
Број на учесници 16
Распределба на медалите
Шампион Англија Англија
(3. титула)
Второ место Шпанија Шпанија
Трето место Израел Израел
Украина Украина
Статистички податоци за првенството
Посетеност 300.584  (9.696 по натпревар)
Одиграно натпревари 31
Дадено голови 72  (2.32 по натпревар)
Најдобар стрелец Шпанија Серхио Гомес
Шпанија Абел Руис
Украина Георги Судаков (3 гола)
Најдобар играч Англија Антони Гордон
2021
2025


Европско првенство во фудбал за играчи под 21 година 2023 — 24-то издание на европските првенства во фудбал за играчи под 21 година, фудбалско натпреварување кое се одржува на секои две години за репрезентациите за играчи под 21 година, организирано од страна на УЕФА.

Турнирот е организиран од две земји домаќини Романија и Грузија.[1] Воведниот натпревар се одиграл во Романија, додека Грузија била домаќин на финалето. Романија претходно веќе еднаш била домаќин на Европско првенство до 21 година, на изданието во 1998, додека за Грузија ова било првпат да биде домаќин на турнир од ова натпреварување.

Исто како и на претходните првенства до 21 година што се одржале една година пред Олимпијадата, овој турнир служи како квалификации за европските репрезентации за пласман на Летните олимписки игри 2024. Покрај Франција кои автоматски се квалификуваат како олимписки домаќини, најдобро пласираните три екипи на ова првенство ќе се квалификуваат на Летните олимписки игри 2024 во Париз, каде ќе можат да настапат играчи на возраст до 23 години со максимум 3 повозрасни.

Германија била бранител на титулата, но испаднале уште во групната фаза.

Првенството завршило на 8 јули 2023 со финалето во Батуми, во кое Англија ја победила Шпанија со 1-0 и стигнала до својата трета титула во ова натпреварување.[2]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Квалификувани репрезентации[уреди | уреди извор]

Следните репрезентации се квалификувале за завршниот турнир.

Инфо: Сите настапи и статистики ја вклучуваат само У-21 ерата на првенството (од 1978).

Држава Квалификувана како Дата на квалификација Учество Последно учество Најдобар резултат
Романија Романија Домаќин 3 декември 2020 4-то 2021 Полуфинале (2019)
Грузија Грузија 1-во Деби
Белгија Белгија Победник во квал. група И 29 март 2022 4-то 2019 Полуфинале (2007)
Шпанија Шпанија Победник во квал. група Ц 2 мај 2022 16-то 2021 Победник (1986, 1998, 2011, 2013, 2019)
Германија Германија Победник во квал. група Б 3 јуни 2022 14-то 2021 Победник (2009, 2017, 2021)
Португалија Португалија Победник во квал. група Д 6 јуни 2022 10-то 2021 Финалист (1994, 2015, 2021)
Англија Англија Победник во квал. група Г 7 јуни 2022 17-то 2021 Победник (1982, 1984)
Холандија Холандија Победник во квал. група Е 8 јуни 2022 9-то 2021 Победник (2006, 2007)
Франција Франција Победник во квал. група Х 9 јуни 2022 11-то 2021 Победник (1988)
Италија Италија Победник во квал. група Ф 14 јуни 2022 22-ро 2021 Победник (1992, 1994, 1996, 2000, 2004)
Норвешка Норвешка Победник во квал. група А 14 јуни 2022 3-то 2013 Полуфинале (1998, 2013)
Швајцарија Швајцарија Победник во квал. група Е[а] 14 јуни 2022 5-то 2021 Финалист (2011)
Украина Украина Победник во баражот 27 септември 2022 3-то 2011 Финалист (2006)
Чешка Чешка Победник во баражот 27 септември 2022 9-то (15-то вклучувајќи ја Чехословачка) 2021 Победник (2002)
Хрватска Хрватска Победник во баражот 27 септември 2022 5-то 2021 Четвртфинале (2021)
Израел Израел Победник во баражот 27 септември 2022 3-то 2013 Групна фаза (2007, 2013)
Инфо
 1. ^ Најдобра второпласирана репрезентација во квалификациите.

Стадиони[уреди | уреди извор]

Романија[уреди | уреди извор]

Букурешт Стадиони во Романија Букурешт
Стадион Стеауа
Локација на стадионите на Европското првенство за играчи под 21 година 2023 (Романија)
Супербет Арена
Капацитет: 31,254 Капацитет: 14,047
Клуж-Напока Клуж-Напока
Клуж Арена Стадион Др. Константин Радулеску
Капацитет: 30,201 Капацитет: 22,198

Грузија[уреди | уреди извор]

Тбилиси Стадиони во Грузија Тбилиси
Динамо Арена
Локација на стадионите на Европското првенство за играчи под 21 година 2023 (Грузија)
Михеил Месхи
Капацитет: 54,202 Капацитет: 27,223
Батуми Кутаиси
Аџарабет Арена Стадион Рамаз Шенгелија
Капацитет: 20,000 Капацитет: 14,700

Фаза по групи[уреди | уреди извор]

Правила за одредување на позициите

Позициите на табелата се одредуваат на следниов начин:

 1. Освоени бодови (3 бода за победа, 1 за нерешено, 0 за пораз);
 2. Меѓусебен скор помеѓу екипите кои се изедначени на табелата;
 3. Гол разлика помеѓу екипите кои се изедначени на табелата;
 4. Број на постигнати голови помеѓу екипите кои се изедначени на табелата;
 5. Гол разлика во сите одиграни натпревари од групната фаза;
 6. Број на постигнати голови во сите натпревари од групната фаза;
 7. Постигнати голови од пенал само ако две екипи имаат исти број на бодови;
 8. Фер плеј бодови во сите одиграни натпревари од групната фаза (само едно одземање на бодови за фер плеј листата може да се примени на еден играч на еден натпревар):
  • Жолт картон: 1 бод;
  • Индиректен црвен картон (втор жолт картон): −3 бода;
  • Директен црвен картон: −3 бода;
 9. Позиција на ранглистата на УЕФА.

Група А[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1. Грузија Грузија 5 3 1 2 0 4 2 +2
2. Португалија Португалија 4 3 1 1 1 3 4 -1
3. Холандија Холандија 3 3 0 3 0 2 2 0
4. Белгија Белгија 2 3 0 2 1 3 4 -1


Група Б[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1. Шпанија Шпанија 7 3 2 1 0 6 2 +4
2. Украина Украина 7 3 2 1 0 5 2 +3
3. Хрватска Хрватска 1 3 0 1 2 0 3 -3
4. Романија Романија 1 3 0 1 2 0 4 -4


Група Ц[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1. Англија Англија 9 3 3 0 0 6 0 +6
2. Израел Израел 4 3 1 1 1 2 3 -1
3. Чешка Чешка 3 3 1 0 2 2 4 -2
4. Германија Германија 1 3 0 1 2 2 5 -3


Група Д[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1. Франција Франција 9 3 3 0 0 6 0 +6
2. Швајцарија Швајцарија 3[а] 3 1 0 2 5 8 -3
3. Италија Италија 3[а] 3 1 0 2 4 5 -1
4. Норвешка Норвешка 3[а] 3 1 0 2 2 3 -1
Инфо
 1. ^ Изедначени во бројот на освоени бодови во меѓусебните дуели (3) и во гол-разликата во меѓусебните дуели (0). Постигнати голови во меѓусебните дуели: Швајцарија 4, Италија 3, Норвешка 2.
Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Во нокаут фазата, ќе се користат продолженија и изведување пенали ако е потребно за да се одреди победникот.

Жреб и резултати[уреди | уреди извор]

 
ЧетвртфиналеПолуфиналеФинале
 
          
 
1 јули – Динамо Арена
 
 
Грузија Грузија0 (3)
 
5 јули – Аџарабет Арена
 
Израел Израел (п)0 (4)
 
Израел Израел0
 
2 јули – Рамаз Шенгелија
 
Англија Англија3
 
Англија Англија1
 
8 јули – Аџарабет Арена
 
Португалија Португалија0
 
Англија Англија1
 
1 јули – Супербет Арена
 
Шпанија Шпанија0
 
Шпанија Шпанија (прод.)2
 
5 јули – Стадион Стеауа
 
Швајцарија Швајцарија1
 
Шпанија Шпанија5
 
2 јули – Клуж Арена
 
Украина Украина1
 
Франција Франција1
 
 
Украина Украина3
 

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]Финале[уреди | уреди извор]

Англија
Шпанија
GK 1 Џејмс Трафорд добил жолт картон во 74-тата минута 74'
RB 14 Џејмс Гарнер
CB 4 Леви Колвил добил жолт картон во 45+6-тата минута 45+6'
CB 5 Тејлор Харвуд-Белис
LB 2 Макс Аронс
RM 10 Емил Смит Роу заменет 66'
CM 17 Картис Џонс
CM 7 Морган Гибс-Вајт Yellow cardYellow cardRed card 69', 90+12' заменет 73'
LM 21 Анхел Гомес добил жолт картон во 24-тата минута 24' заменет 73'
CF 20 Кол Палмер заменет 82'
CF 11 Антони Гордон заменет 82'
Замени:
MF 23 Нони Мадуеке влегол во игра 66'
FW 9 Камерон Арчер влегол во игра 73'
MF 6 Оливер Скип влегол во игра 73'
MF 19 Харви Елиот влегол во игра 82'
MF 18 Томи Дојл влегол во игра 82'
Селектор:
Ли Карсли
GK 1 Арнау тенас
RB 2 Виктор Гомес заменет 73'
CB 14 Аитор Паредес
CB 5 Јон Пачеко
LB 3 Хуан Миранда
CM 6 Антонио Бланко Yellow cardYellow cardRed card 37', 90+12' заменет 83'
CM 16 Алекс Баена добил жолт картон во 34-тата минута 34' заменет 59'
RW 10 Родри Санчес заменет 59'
AM 8 Ојан Сансет добил жолт картон во 45+6-тата минута 45+6' заменет 59'
LW 17 Серхио Гомес
CF 9 Абел Руис
Замени:
MF 18 Габри Веига влегол во игра 59'
MF 19 Ајмар Орос добил жолт картон во 62-рата минута 62' влегол во игра 59'
FW 7 Родриго Рикелме добил жолт картон во 86-тата минута 86' влегол во игра 59'
FW 11 Андер Баренечеа влегол во игра 73'
FW 21 Серхио Камељо влегол во игра 83'
Селектор:
Санти Денија добил жолт картон во 77-мата минута 77'

Играч на натпреварот:
Картис Џонс (Англија)[3]

Помошни судии:
Норвешка Јан Ерик Енган
Норвешка Исак Елијас Башевкин
Чевтрти судија:
Словенија Раде Обреновиќ
Video assistant referee:
Германија Кристијан Дингерт
Assistant video assistant referees:
Полска Бартош Фраковски
Португалија Тијаго Мартинс

Правила на натпреварот[4]

 • 90 минути.
 • 30 минути продолженија ако е потребно.
 • Пенали ако резултатот и понатаму е нерешен.
 • Максимално 12 играчи на клупата.
 • Максимално 5 замени, со можност за шестта доколку се влезе во продолженија.

Победник[уреди | уреди извор]

Победник на Европско првенство за играчи под 21 година - 2023

Англија
Англија
3. титула

Листа на стрелци[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Romania and Georgia to host 2023 Under-21 EURO“. UEFA.com. 3 December 2020.
 2. „(ВИДЕО) Младите фудбалери на Англија се новите шампиони на Европа“. sportplus.mk. 8 јули 2023. Архивирано од изворникот на 2023-07-08. Посетено на 8 јули 2023.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 3. „Every U21 EURO Player of the Match“. UEFA. 8 July 2023. Посетено на 8 July 2023.
 4. „2017–19 UEFA European Under-21 Championship regulations“ (PDF). UEFA.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]