Европско првенство во одбојци 1991

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Европско првенство у одбојци 1991.
Организатор ЦЕВ
Домаќин врска=|алт=|граничник|23x23пкс Њемачка
Време одржавања 7 - 15. септембар
Екипа 12
Дворане 3 (у 3 града)
Прво 16x16пкс граничник|23x23пкс|Застава Совјетског Савеза СССР (12. титула)
Второ 16x16пкс граничник|23x23пкс|Застава Италије Италија
Трето16x16пкс граничник|23x23пкс|Холандија Холандија
Најкориснији играч врска=Савез_Совјетских_Социјалистичких_Република|алт=Савез Совјетских Социјалистичких Република|граничник|23x23пкс Дмитриј Фомин
◄◄ Шведска 1991.   20x20пкс   Финска 1993. ►►

Европскиот шампионат во одбојка во 1991 година беше 17-ти по ред. Се одржа во Германија (градовите домаќини: Карлсруе, Хамбург и Берлин ) и траело од 7 . до 15 септември 1991 година година.

Ова било последното европско првенство каде што играа националните тимови на Советскиот Сојуз и Југославија, и пред се, одиграа единствениот германски тим.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Домаќинот ( Германија ) и трите најдобро пласирани тимови од претходниот шампионат ( Италија, Шведска и Холандија ) автоматски обезбедија учество на овој турнир. Останатите осум тима ( СССР, Чехословачка, Грција, Југославија, Франција, Бугарија, Финска и Полска ) ги добија своите позиции преку квалификации.

Учесници[уреди | уреди извор]

Група А ( Карлсруе ) Група Б ( Хамбург )
врска=|граничник Шведска </br>врска=|граничник СССР </br>врска=|граничник Германија </br>врска=|граничник Полска </br>врска=|граничник Грција </br>врска=|граничник Финска </br> врска=|граничник Италија </br>врска=|граничник Холандија </br>врска=|граничник Бугарија </br>врска=|граничник Југославија </br>врска=|граничник Чехословачка </br>врска=|граничник Франција </br>

Прв круг[уреди | уреди извор]

  • Двете најдобро пласирани тимови од двете групи биле пласирани во полуфиналето. Третото и четвртото првенство продолжија на 5-тото место на осмото место, додека пет-седиштата и шесте позиции се натпреваруваа за деветто до 12-то место.

Група А[уреди | уреди извор]

Резултати од групата А[уреди | уреди извор]

Датум Утакмица Резултат Сет Укупно

поена
1 2 3 4 5
07.09.1991. Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 1 8:15 15:3 15:6 15:10 53:34
07.09.1991. Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 0 15:5 15:13 15:13 45:31
07.09.1991. Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 1 7:15 15:9 15:8 15:11 52:43
08.09.1991. Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 1 12:15 15:9 17:15 15:12 59:51
08.09.1991. Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 0 16:14 15:11 15:6 46:31
08.09.1991. Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 2 13:15 15:11 8:15 15:13 15:13 66:67
09.09.1991. Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 1 15:8 9:15 17:16 15:6 45:11
09.09.1991. Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 0 15:7 15:4 15:5 45:16
09.09.1991. Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 0 15:12 15:7 15:11 45:30
11.09.1991. Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 2 10:15 15:7 16:14 10:15 17:15 68:66
11.09.1991. Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 2 12:15 6:15 15:11 15:8 16:14 64:63
11.09.1991. Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 1 10:15 15:9 15:2 15:6 55:32
12.09.1991. Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 2 15:9 15:11 9:15 15:17 15:10 69:62
12.09.1991. Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 0 16:14 15:7 15:7 46:28
12.09.1991. Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 0 15:13 15:11 15:13 45:37

Група А табела[уреди | уреди извор]

Br Застапеност Натпревари Сетови Поени Поени
играли се изгубени се изгубени Постави количество pos. поени изг. поени Поен количник
1 Предлошка:Рпо 5 5 0 15 1 15.000 236 161 1.466 10
2 Предлошка:Рпо 5 3 2 11 8 1.375 260 214 1.215 8
3 Предлошка:Рпо 5 3 2 10 11 0,909 267 271 0.985 8
4 Предлошка:Рпо 5 2 3 9 13 0.692 256 297 0.762 7
5 Предлошка:Рпо 5 1 4 7 12 0.583 236 252 0.937 6
6 Предлошка:Рпо 5 1 4 6 13 0.462 195 255 0.765 6

Група Б[уреди | уреди извор]

Резултати од групата Б[уреди | уреди извор]

Датум Утакмица Резултат Сет Укупно

поена
1 2 3 4 5
07.09.1991. Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 0 15:8 15:6 15:8 45:22
07.09.1991. Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 1 14:16 17:15 17:16 15:13 63:60
07.09.1991. Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 0 17:16 15:13 15:12 47:41
08.09.1991. Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 0 15:4 15:6 15:6 45:16
08.09.1991. Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 2 9:15 8:15 15:7 15:13 15:9 62:59
08.09.1991. Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 0 17:16 15:7 15:8 47:31
09.09.1991. Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 1 7:15 15:8 15:7 15:10 52:40
09.09.1991. Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 0 15:11 15:4 15:12 45:27
09.09.1991. Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 1 15:8 15:9 9:15 15:11 54:43
11.09.1991. Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 1 15:17 15:6 17:15 15:10 62:48
11.09.1991. Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 1 16:14 15:11 14:16 15:11 60:52
11.09.1991. Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 0 15:11 15:6 15:9 45:26
12.09.1991. Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 0 15:4 15:1 15:6 45:11
12.09.1991. Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 2 7:15 7:15 15:12 15:10 15:13 59:65
12.09.1991. Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 1 15:13 7:15 15:10 15:6 52:44

Група Б табела[уреди | уреди извор]

Br Застапеност Натпревари Сетови Поени Поени
играли се изгубени се изгубени Постави количество pos. поени изг. поени Поен количник
1 Предлошка:Рпо 5 5 0 15 3 5.000 256 178 1.438 10
2 Предлошка:Рпо 5 4 1 12 6 2.000 226 181 1.249 9
3 Предлошка:Рпо 5 2 3 10 10 1.000 267 262 1.019 7
4 Предлошка:Рпо 5 2 3 10 11 0,909 273 274 0.996 7
5 Предлошка:Рпо 5 2 3 7 10 0.700 177 237 0.747 7
6 Предлошка:Рпо 5 0 5 1 15 0.067 169 236 0.716 5

Финални натпревари ( Берлин )[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
14. септембар 1991.
 Предлошка:Зас СССР 3  
 Предлошка:Зас Холандија 0  
 
15. септембар 1991.
     Предлошка:Зас СССР 3
   Предлошка:Зас Италија 0
3/4. мјесто
14. септембар 1991. 15. септембар 1991.
 Предлошка:Зас Италија 3  Предлошка:Зас Холандија  3
 Предлошка:Зас Њемачка 1    Предлошка:Зас Њемачка  0
  Пласман од 5. до 8. мјеста 5/6. мјесто
             
14. септембар 1991.
 Предлошка:Рпо 1  
 Предлошка:Рпо 3  
 
14. септембар 1991.
     Предлошка:Рпо 1
   Предлошка:Рпо 3
7/8. мјесто
14. септембар 1991. 14. септембар 1991.
 Предлошка:Рпо 3  Предлошка:Рпо  3
 Предлошка:Рпо 0    Предлошка:Рпо  1
  Пласман од 9. до 12. мјеста 9/10. мјесто
             
14. септембар 1991.
 Предлошка:Рпо 3  
 Предлошка:Рпо 2  
 
14. септембар 1991.
     Предлошка:Рпо 0
   Предлошка:Рпо 3
11/12. мјесто
14. септембар 1991. 14. септембар 1991.
 Предлошка:Рпо 3  Предлошка:Рпо  2
 Предлошка:Рпо 0    Предлошка:Рпо  3

Рангирање од 9 до 12. места[уреди | уреди извор]

Датум Натпревар Резултатот Поставете Вкупно</br> поени
1 2 3 4 5
14 септември 1991 година Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 0 15: 8 15: 8 15: 8 45:24
14 септември 1991 година Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 1 15:12 15: 4 11:15 15: 6 56:37

Финал[уреди | уреди извор]

Датум Натпревар Резултатот Поставете Вкупно</br> поени
1 2 3 4 5
14 септември 1991 година Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 1 : 3 15: 6 14:16 14:16 3:15 53 46
14 септември 1991 година Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 0 16:14 15: 4 17:15 48 33
Датум Натпревар Резултатот Поставете Вкупно</br> поени
1 2 3 4 5
14 септември 1991 година Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 2 16:14 5:15 7:15 15: 6 15:11 58 61
14 септември 1991 година Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 0

Натпревар за 11. место[уреди | уреди извор]

Датум Натпревар Резултатот Поставете Вкупно</br> поени
1 2 3 4 5
15.09.1991 Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 2 : 3 15:13 8:15 6:15 15: 4 5:15 49 62

Натпревар за 9. место[уреди | уреди извор]

Датум Натпревар Резултатот Поставете Вкупно</br> поени
1 2 3 4 5
15.09.1991 Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 0 : 3

Натпревар за 7. место[уреди | уреди извор]

Датум Натпревар Резултатот Поставете Вкупно</br> поени
1 2 3 4 5
15.09.1991 Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 1 15: 5 15:12 5:15 15:12 50 44

Натпревар за 5. место[уреди | уреди извор]

Датум Натпревар Резултатот Поставете Вкупно</br> поени
1 2 3 4 5
15.09.1991 Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 1 : 3 10:15 15: 4 6:15 9:15 40 49

А натпревар за бронзен медал[уреди | уреди извор]

Датум Натпревар Резултатот Поставете Вкупно</br> поени
1 2 3 4 5
15.09.1991 Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 0 15:11 15: 9 15: 1 45 21
Датум Натпревар Резултатот Поставете Вкупно</br> поени
1 2 3 4 5
15.09.1991 Предлошка:Рпо Предлошка:Рпо 3 : 0 15:11 17:15 15: 9 47 35
врска=</br> 2 ° место</br></br>врска=</br> Италија
врска=</br> Шампион на Европа 1991</br></br>врска=</br> СССР</br> 12 ° титула
врска=</br> 3 ° место</br></br>врска=</br> Холандија

Конечно поставување[уреди | уреди извор]