Прејди на содржината

Европско првенство во одбојка за жени 2023 година

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Европското првенство во одбојка за жени во 2023 година ќе биде 33-то издание на Европско Првенство Во Одбојка За Жени организирано од страна на владејачкото тело за одбојката на Европа, ЦЕВ. Женскиот Евроволеј ќе се одржи трет пат по ред во четири земји: Белгија, Италија, Германија и Естонија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Belgium, Italy, Estonia, Germany the 'fabulous four' to host EuroVolley Women in 2023“. CEV. 29 April 2022. Посетено на 29 April 2022.