Европско првенство во ватерполо 1926

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Европското првенство за ватерполо 1926 за мажи било првото издание на Европското ватерполо првенство, организирано од водечкото тело на Европа за водните спортови, Европска лига на нациите. Настанот се одржал помеѓу 18-22 август во Будимпешта , Унгарија, како составен дел од Европското првенство во водени спортови од 1926 година .

Тимови[уреди | уреди извор]

Главна рунда[уреди | уреди извор]

Тим Г. Поб. Нер. Пор. Прим. Гол. Пос. Гол. Гол раз. Поени
1.  Унгарија [1] 3 3 0 0 16 3 +13 6
2.  Шведска 3 1 1 1 10 10 0 3
3.  Германија 3 1 0 2 11 17 -6 2
4.  Белгија 3 0 1 2 7 14 -7 1
  • Прв круг
18 август 1926 година Унгарија   8 – 1   Германија
  • Втор круг
19 август 1926 година Германија   6–4   Белгија


  • Трет круг
20 август 1926 година Унгарија   5 – 0   Белгија
20 август 1926 година Шведска   5 – 4   Германија


  • Четврто коло
21 август 1926 година Белгија   3 – 3   Шведска
  • Петтиот круг
22 август 1926 година Унгарија   3 – 2   Шведска

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Smith, J. R. (1936). Playing and coaching water polo. Los Angeles, Calif: Interscholastic sports Pub. Co. p. 6

Надворешни врски[уреди | уреди извор]