Европски центар за права на Ромите

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Европски центар за правата на Ромите (скратено: ЕЦПР) — меѓународна организација предводена од Роми којашто е вклучена во бројни активности во насока на борба против ромофобијата и злоупотребата на човековите права на Ромите. Пристапот на ЕЦПР во суштина вклучува стратешко вештачење, меѓународно застапување, истражување и развој на политики, објавување вести за правата на Ромите и обучување ромски активисти. ЕЦПР е членка на Хелсиншкиот комитет за човекови права,[1] а има советодавен статус во Советот на Европа,[2] како и на Економскиот и социјален совет на ООН. Организацијата била основана во 1996 година во Будимпешта, а нејзиното седиште е сместено во Брисел.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Member committees Архивирано 26 септември 2008 г..//Archived IHFHR site
  2. „Archived copy“. Архивирано од изворникот на 9 мај 2011. Посетено на 3 мај 2010.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]