Европски совет за бегалци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Европски совет за бегалци
ТипНепрофитна организација
МестоБрисел, Белгија
Клучни лицаКетрин Вулард

Европски совет за бегалци — европска мрежа од 105 невладини организации во 39 [1] европски земји која била основана во 1974 година.

Во 2011 година, Советот изразил загриженост во врска со планираните репатријации на авганистанските деца азиланти. [2]

Во 2014 година, Советот бил критичен кон ЕУ за намалувањето на операциите за спасување мигранти во Средоземното Море. [3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „European Council on Refugees and Exiles (ECRE)“. www.ecre.org (англиски). Посетено на 2019-09-23. ECRE is an alliance of 105 NGOs across 39 European countries. ECRE’s mission is to protect and advance the rights of refugees, asylum-seekers and other forcibly displaced persons in Europe and in Europe’s external policies.
  2. „UK 'may return Afghan asylum children next year'. www.bbc.co.uk. 24 November 2011. Посетено на 20 June 2022.
  3. „Many asylum seekers 'have no legal way to access EU'. www.bbc.co.uk. 26 February 2019. Посетено на 20 June 2022. The European Council on Refugees has criticised an EU decision to scale back operations to rescue migrants drowning in the Mediterranean Sea.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]