Прејди на содржината

Европски поплави од 2021 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Европски поплави од 2021 година
From top:
Flood and damage in Altenahr, Germany; the storm over Europe on 14 July.
Датум12–25 Јули 2021
Место
 • Австрија
 • Белгија
 • Чешка
 • Хрватска
 • Франција
 • Германија
 • Италија
 • Луксембург
 • Холандија
 • Романија
 • Швајцарија
 • Обединето Кралство
Починати243
 • 196 во Германија[1]
 • 43 во Белгија[2]
 • 2 во Романија
 • 1 во Италија[3]
 • 1 во Австрија[4]
Материјална штета>€10 билиони (2021 Euro)
>$11.8 billion (2021 USD)[5]
 • 200,000 properties left without power[6]
Зафатени области, Координативен центар на ЕУ за одговор при итни случаи (ERCC)

Во Јули 2021 година, неколку европски земји беа погодени од силни поплави. Некои беа катастрофални, предизвикувајќи смртни случаи и голема штета. Поплавите започнаа во Обединетото Кралство како поројни поплави кои предизвикаа голема материјална штета. Подоцнежните поплави зафатија неколку речни сливови низ Европа, вклучувајќи ги Австрија, Белгија, Хрватска, Германија, Италија, Луксембург, Холандија и Швајцарија. Најмалку 243 лица загинаа во поплавите, од кои 196 во Германија, 43 во Белгија, две во Романија, еден во Италија и еден во Австрија.

Белгиската министерка за внатрешни работи Анелис Верлинден ги опиша настаните како „една од најголемите природни катастрофи што нашата земја некогаш ги познавала“. Германскиот министер-претседател Малу Драјер од покраината Рајнланд-Пфалц ги нарече поплавите „разорни“. Покрај потврдените жртви, поплавите доведоа до широки прекини на електричната енергија, принудна евакуација и оштетување на инфраструктурата и земјоделството во погодените области. Штетите на инфраструктурата беа особено сериозни во Белгија и Германија. Се проценува дека поплавите чинеа до 2,55 милијарди евра осигурени загуби, а вкупните трошоци за штети се многу повисоки, на минимум 10 милијарди евра. Последователно, научниците, активистите и новинарите ја истакнаа поврзаноста со светските трендови во екстремните временски услови, особено со почестите обилни врнежи предизвикани од климатските промени.

Временски настани[уреди | уреди извор]

Помеѓу 12 и 15 Јули 2021 година, силен дожд падна низ Обединетото Кралство, западна Германија и соседните Холандија, Белгија и Луксембург. Бура комплекс се пресели источно од Франција во Германија и застана над регионот два дена. Врнежите беа интензивни на истокот од Белгија, со 271,5 милиметри дожд во текот на 48 часа во Џалхај и 217 милиметри над 48 часа во Спа. Обилни врнежи беа забележани и на југот на Северна Рајна-Вестфалија и северно од Рајна-Пфалц во Германија, каде што акумулациите беа во просек од 100 до 150 милиметри за 24 часа, што е еквивалентно на дожд во вредност од повеќе од еден месец. Во Reifferscheid, 207 милиметри паднаа во период од девет часа, додека Келн забележа 154 милиметри за 24 часа. Некои од погодените региони можеби немале врнежи од оваа големина во последните 1.000 години. Поплавите започнаа во Белгија, Германија, Холандија и Швајцарија на 14 Јули 2021 година, откако рекордните врнежи низ западна Европа предизвикаа излевање на повеќе реки од нивните корита.

Европскиот систем за подигање на свеста за поплавите однапред издаде предупредувања за опасни по живот поплави, кои, иако многу нејасни, беа доставени до националните власти.

Влијание[уреди | уреди извор]

Австрија[уреди | уреди извор]

На 17 Јули, силна поплава го зафати Халеин, град блиску до германската граница. Спасувачките работници во покраините Салцбург и Тирол беа ставени во состојба на зголемена готовност поради поплави, а канцеларот Себастијан Курц на Твитер напиша „обилните дождови и бурите за жал предизвикуваат сериозни штети на неколку места во Австрија“. Еден човек загина во Залбах-Хинтерглем за време на поплавите.

Белгија[уреди | уреди извор]

Штети од поплавите во Тилф, Белгија
Штети од поплавите во Пепинстер, Белгија на 17 јули

На 15 Јули, сите жители на градот Лиеж со население од приближно 200.000 луѓе беа повикани да се евакуираат поради стравувањата дека реката Меус е на работ да се излее и дека мостот на браната може да се урне. Во центарот на градот Лиеж не беа дозволени возила; сообраќајот бил дозволен само да замине како дел од евакуацијата. До 16 јули, неколку помали општини во провинцијата Лимбург, исто така, добија наредба да се евакуираат. Дополнително, поради големите поплави и поради тоа што десетици домашни резервоари за гориво се олабавиле и почнале да истекуваат во реките. Голем број општини во провинциите Лиеж и Намур останаа без вода за пиење. Без струја во Валонија останаа околу 41.000 домаќинства. Темелите на зградите во близина на реките се еродираа и зградите се урнаа. Во градот Пепинстер на брегот на реката Весдер, се урнаа најмалку 20 куќи и тука беа пронајдени 23 од 31 жртва од 18 јули. Градот Вервие, исто така, било тешко погоден и има повеќе од 10.000 негови жители кои мораа да се преселат бидејќи домовите станаа непогодни за живеење.

Врнежите беа најинтензивни на истокот од Белгија, со 271,5 милиметри дожд во текот на 48 часа во општина Жалхај, во провинцијата Лиеж - апсолутен рекорд за Белгија, речиси три пати повеќе од просечните врнежи во текот на еден месец на оваа локација за јули. Во градот Спа, исто така во Лиеж, паднаа 217 милиметри дожд во текот на 48 часа.

Празен патнички воз излета од шините кај Групонт кога коритото на пругата било измиено од надојдената вода, а остатоците беа расфрлани по пругата. Линијата Шарлроа-Намур-Лиеж и сите железнички линии во Белгија југоисточно од таа линија беа затворени. Се проценува дека целокупната штета на железничката мрежа ќе трае неколку недели за да се санира. Првите проценки, исто така, укажаа на сериозна штета на земјоделскиот сектор во земјата, вклучително и долгорочни ефекти како што е ерозијата на почвата. За време на самата поплава, фармите и добитокот мораа да бидат евакуирани, а многу полиња беа оштетени и посеви уништени од поплави. Circuit de Spa-Francorchamps претрпе оштетувања на пристапните патишта и неговата дигитална безбедносна инфраструктура. Трката за Големата награда на Белгија во 2021 година требаше да се одржи на 29 август; штетата била поправена доволно за да се овозможи трката да продолжи, иако на крајот била прекината по само еден круг поради дополнителни поројни врнежи и поплави на патеката.

Белгискиот премиер Александар Де Кро го прогласи 20 Јули за национален ден на жалост.

Вечерта на 24 Јули, јужните и централните делови на Белгија повторно беа погодени од силни поројни поплави како резултат на интензивни, но пократки грмотевици. Особено градот Динант и неговата околина во провинцијата Намур беа тешко погодени, каде што десетици пловечки вагони резултираа со натрупаност и оштетување на пругите.

Хрватска[уреди | уреди извор]

Регионот на Славонија бил погоден од поплави. Заедниците како што се Нашице, Жупања, Нова Градишка и Осиек беа поплавени, а силниот дожд предизвика сериозни штети, особено за земјоделците. Не се пријавени смртни случаи.

Чешка република[уреди | уреди извор]

Обилните врнежи доведоа до поплави особено во Северна Бохемија, а неколку населби во близина на Ческа Липа мораа да бидат евакуирани. Земјата вети итна помош за погодените од поплавите до 57.900 круни.

Франција[уреди | уреди извор]

Поплави во Сен-Сир-сур-Ментон, Франција, 15 јули

Според Météo-France, помеѓу 12 Јули, 8:00 и 16 јули, 12:00 часот, паднале 199 милиметри дожд во Шател-де-Жу, 160 милиметри во Плаинфаинг, 159 милиметри во Ле Фид и 158 милиметри во Villiers-la-Chèvre.

Измерено нивото на водата за реката Мозел во Трир и Кохем

Германија[уреди | уреди извор]

Штети од поплавите во Хаген, NRW, Германија
Поплави во Кордел, Рајнска област-Пфалц, Германија

Со најмалку 184 смртни случаи, поплавите се најсмртоносната природна катастрофа во Германија од поплавата во Северното Море во 1962 година. Првично 1.300 луѓе беа пријавени како исчезнати на 16 Јули, но најмногу поради прекинот на мобилните мрежи во некои региони што го отежна да ги повика луѓето. Се сметаше дека е малку веројатно дека бројот на загинати ќе се зголеми толку високо, и додека на 19 јули точниот број на исчезнати лица остана нејасен, потрагата била во тек за најмалку 150 луѓе. Околу 15.000 полицајци, војници и работници на итната служба беа распоредени во Германија за да помогнат во потрагата и спасувањето.

За време на поплавите, 135 лица загинаа во Рајнска област-Пфалц, 47 во Северна Рајна-Вестфалија и две во Баварија. Меѓу загинатите има и четворица пожарникари. Вестнец, најголемата германска дистрибутивна мрежа за електрична енергија, на 15 јули изјави дека 200.000 имоти во регионите Северна Рајна-Вестфалија и Рајнланд-Пфалц се без струја и дека ќе биде невозможно да се поправат трафостаниците додека не се расчистат патиштата. На 16 јули, околу 102.000 луѓе сè уште беа без струја. Германската метеоролошка служба извести дека количината на дожд во некои области на Германија била најголема во последните 100 години, веројатно поголема од која било забележана во последните 1.000 години. Тие објавија дека во некои области имало просечни врнежи од еден месец во еден ден.

Некои од најголемите штети од поплавата беа во областа Ахрвејлер, Рајнланд-Пфалц, каде што се издигна реката Ахр, уништувајќи многу згради и предизвикувајќи најмалку 110 смртни случаи. Топографијата на долината Ахр во западна Германија, со некои делови што личат на клисури, можеби ги влошила ефектите од обилните врнежи. Поплавите овде беа најлоши од 1910 година кога до 200 луѓе загинаа во поројни поплави. На 14 Јули, градот Хаген прогласи вонредна состојба, откако реката Волме почна да се излева од своите корита. Селото Кордел во Трир-Сарбург, кое има околу 2.000 жители, е целосно отсечено. Неколку реки го достигнаа својот највисок водостој до сега, вклучувајќи ја и Кил, која се искачи од просечното ниво од 1 метар на 7,85 метри.

На 15 јули, железничките линии на Талис за Германија беа прекинати, а Дојче Бан изјави дека многу железнички линии во Северна Рајна-Вестфалија исто така се откажани. Дојче бан објави дека над 600 километри пруга е зафатена во Северна Рајна-Вестфалија. Линијата Келн–Вупертал–Хаген–Дортмунд и Келн–Бон –Кобленц беа затворени. Линијата Келн-Бон Беуел-Кобленц остана отворена, но возовите беа предмет на доцнење и откажување. Од клиентите било побарано да избегнуваат патување во и до Северна Рајна-Вестфалија со воз. И железничката врска од Дрезден до Прага била прекината откако одроните од кал ги затрупаа шините. По должината на железничката пруга на долината Ах, уништени се најмалку седум железнички мостови.

Во Блесем, надојдените води на реката Ерфт поплавија каменолом на 16-ти јули, што доведе до големо лизгање на земјиштето со неколку луѓе најверојатно загинати. Неколку згради се урнаа, вклучително и делови од Бург Блесем. Околу 40 метри од блискиот Бундесавтобан 1 се одвои и падна во Ерфт, но на автопатот немаше автомобили бидејќи тој бил затворен. Експертите изразија загриженост на 15 јули дека браната Штајнбахтал е нестабилна и може да пукне, а 4.500 луѓе беа превентивно евакуирани од делови на Еускирхен, а подоцна уште неколку илјади од делови на Рајнбах и Свистал. Беа распоредени дронови за проверка на браната; иако не беа пронајдени пукнатини, локалните политичари рекоа дека ситуацијата од 16-ти јули и понатаму е „критична“. Неколку други брани во Северна Рајна-Вестфалија, како што е браната Рур, исто така беа преполни, но немаше загриженост за нивниот структурен интегритет. Како и да е, на 16 јули браната на Рур пукна во близина на Васенберг, што предизвика евакуација на Офовен [де]. Околу 360 затвореници мораа да бидат евакуирани од затвор во близина на Еускирхен поради неуспешно снабдување со вода и електрична енергија. Во Ешвајлер, сите повеќе од 300 пациенти од болницата Сент Антониус Ешвајлер [де] мораа да бидат евакуирани. На 14 Јули, во Хаген, војник ветеран спаси 13-годишно девојче на кое му требаше механичка вентилација, како и две постари лица со помош на МАН КАТ1, кој обично бил изложен во локалниот музеј, откако редовните спасувачки возила не можеа да стигнат таму. во времето.

Силните врнежи доведоа до поплави и во покраините Баден-Виртемберг и Саксонија. Од 15 Јули, едно лице во Саксонија се води како исчезнато.

Понатамошните силни врнежи на 17 Јули предизвикаа поплави во Саксонија и Баварија на пр. Берхтесгаденер Аче, каде што загина најмалку едно лице. Поплавата ги оштети боб-санките, лугето и скелетот на Königssee каде што однесе дел од патеката што ќе трае до октомври 2022 година за да се обнови.

Италија[уреди | уреди извор]

На 14 Јули бурите стигнаа до североисточна Италија и предизвикаа штета на земјоделските култури. Во Трентино-Алто Адиџе паднато дрво оштети жичара и оштетени се неколку патишта, а во Венето едно лице загина.

Луксембург[уреди | уреди извор]

Поплавена улица во Клаузен во градот Луксембург

Во Луксембург, стотици луѓе беа евакуирани од своите домови во Ехтернах и Роспорт. Многу домови во Мерш, Беринген и Ролинген останаа без струја. Кампингот во Роспорт мораше итно да биде евакуиран во четвртокот рано наутро. Шест лица беа донесени во засолниште за итни случаи во културниот центар Освејлер. Спортскиот центар Роспорт исто така се користеше како итно сместување за луѓето принудени да ги напуштат своите домови. Градоначалникот Ромен Освејлер од Роспорт објасни дека двете згради биле избрани затоа што биле достапни за луѓето низ општината.

Холандија[уреди | уреди извор]

Поплава на Геул во центарот на Фалкенбург аан де Геул, Холандија

Во Холандија, најпогодени беа јужниот град Фалкенбург аан де Геул и другите области во долината на реката Геул. Во Фалкенбург, неколку улици во центарот на градот беа поплавени, како и област западно од центарот на градот каде што била извршена итна евакуација во три домови за згрижување. На 15 Јули, кралот Вилем Александар и кралицата Максима го посетија градот. По повлекувањето на надојдените води, штетата била проценета на 400 милиони евра, од кои половина беа физички штети, а половина деловни загуби. 2.300 семејства беа погодени во градот, 700 домови станаа непогодни за живеење, а еден мост се урна. Од 21 Јули, градот сè уште било предмет на наредба за евакуација.

Реката Меус во Лимбург го достигна највисокото летно ниво во повеќе од 100 години, според властите, и се очекуваше од 15 Јули да ги надмине зимските рекорди поставени во 1993 и 1995 година. На 14 Јули, Кралскиот холандски метеоролошки институт даде црвена шифра највисоко предупредување за Лимбург. Тој бил спуштен на жолто предупредување околу 03:50 часот по локално време на 15 Јули. Над 400 куќи во Лимбург останаа без струја според електричната компанија Енексис. Од 16 Јули 2021 година, започнаа масовна евакуација во Лимбург и беа распоредени 300 воени лица.

На 16 Јули, насип на каналот Јулијана се чинеше дека е на работ да се скрши, што доведе до евакуација на неколку села. На крајот, дајкот се одржа. Холандската влада ги прогласи поплавите за официјална катастрофа. Повеќе од 10.000 луѓе беа евакуирани во Венло и соседните заедници Белфелд, Стил и Арсен истата вечер. И болницата VieCuri во Венло била евакуирана како мерка на претпазливост од поплави од Маас. Вкупно 240 пациенти се префрлени во другите болници во регионот. Повторно бил отворен на 21 Јули. Врнежите беа над 100 милиметри дневно и 200 милиметри во текот на три дена, што се вели дека се случува еднаш во милениум. Вонредната состојба во Лимбург била укината на 21 Јули. Холандската армија била ангажирана за да помогне во расчистувањето и поправката на штетата.

Силниот дожд во раните утрински часови на 25 јули предизвика поплави во северозападниот дел на Фризија. Во Де Вестерин наврна 104,7 милиметри дожд. Дом за стари лица е поплавен и евакуиран.

Романија[уреди | уреди извор]

Во округот Алба, дождовите и невремето уништија три куќи и сериозно оштетија уште 20 во Околиш. На ова подрачје за пет часа наврнале над 220 литри врнежи на метар квадратен. Невреме со град го зафати и Клуж-Напока ноќта на 19 јули. Авенијата на хероите била целосно поплавена, автомобили беа оштетени од паѓање на дрвја, некои населби останаа без струја, а две лица се повредени од летечки отпад. Две лица загинаа во поплавите во Сату Маре и Јаши. Помеѓу 15 и 20 јули, обилните дождови предизвикаа поплави во 80 локалитети во 20 окрузи.

Швајцарија[уреди | уреди извор]

Видео од надојдената река (Ааре) во Тун, Швајцарија, на 13 јули 2021 година
Поплавено кошаркарско игралиште во Ивердон-ле-Бен, Швајцарија

На 15 јули, швајцарската метеоролошка служба предупреди дека поплавите во земјата ќе се влошат во текот на следните неколку дена, потенцијално ќе се изедначат со нивоата на „поплавата на векот“ од 2005 година и дека постои особено висок ризик од поплави на езерото Биел, езерото Тун и езерото Луцерн, како и ризик од лизгање на земјиштето. Тој ден нивото на водата во езерото Луцерн достигна највисоко ниво на предупредување. Додека нивото на водата на повеќето езера се намалуваше до 20 јули, езерото Нојшател сè уште остана на највисокото ниво од 1954 година. Неколку железнички услуги беа привремено суспендирани, а забраната за големи пловила како контејнерски бродови на Рајна влијаеше на пристапот на земјата до некои стоки како нафтените продукти поради големата зависност од пристаништето во Швајцарија.

Обединето Кралство[уреди | уреди извор]

Најниското ниво што ги предизвика сериозните поплави низ западна Европа првпат се пресели над Обединетото Кралство на 12 Јули, што резултираше со повеќе од просечните месечни вкупни врнежи што се забележани во период од 24 часа низ делови од земјата. Особено сериозни поројни поплави беа пријавени во областа Лондон, каде што врнежи од 47,8 милиметри беа забележани на 12 Јули во Кју, што го означи третиот највлажен ден во рекордот за таа метеоролошка станица и највлажниот ден од 6 Јули 1983 година. во Лондон и Чипстед во Сари забележаа повеќе од 31 милиметар врнежи во период од еден час, додека другите области на Лондон забележаа над 76,2 милиметри дожд за 90 минути. Лондонската противпожарна бригада примила повеќе од 1.000 повици поврзани со инциденти со поплави, бидејќи куќите биле евакуирани и автомобилите биле потопени поради брзото зголемување на надојдените води.

Обилните врнежи предизвикаа излевање на канализационите системи, не можејќи да се справат со ненадејниот интензитет на врнежите, што резултираше со поплавување на улиците и зградите од канализацијата. Темза Вотер прими повеќе од 2.500 повици во врска со прелиена канализација, наведувајќи дека врнежите ја надминале дизајнерската способност на нивниот канализациски систем; најобилните врнежи се случија во близина на плимата и осеката, што резултираше со тоа што канализацијата што се влева во реката Темза не можеше да го стори тоа. Во Нотинг Хил, поплавите се зголемија за 0,46 м за помалку од пет минути.

Метро станицата Слоун Сквер била затворена откако надојдената вода од нивото на улицата се спушти по скалите во подземната станица; Поради поплави беа затворени и станиците „Креда фарма“, „Хемпстед“ и „Вимблдон“. Исто така, имаше намалено ниво на услуга на железничката станица Еустон, лондонскиот терминал на главната линија на западниот брег и преку мрежите Лондонски надземни и Темслинк.

Во текот на ноќта кон 13 јули, повеќе од 120 жители на Кралскиот округ Кенсингтон и Челзи беа сместени во итни сместувања поради силните поплави во округот. На друго место во Англија, поплави беа пријавени во градот Саутемптон, блокирајќи ги патиштата и железничките линии.

На 25 јули, Лондон повторно бил погоден од грмотевици и поројни поплави. Подрачјата кои беа погодени ги вклучуваа Камбервел, Клапам, Хакни Вик, Вудфорд и Нин Елмс.

Одговор[уреди | уреди извор]

Сателитски снимки на ЕУ, 15 јули 2021 година, ги прикажуваат поплавените области означени со црвено на реките Меуз (Белгија и Холандија), Рајна (Германија) и Рур (Германија). Поплавените области се протегаат надвор од полето на оваа слика.

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека е „шокирана од катастрофата што треба да ја издржат толку многу луѓе во поплавените области“ и дека нејзиното „сочувство е до семејствата на загинатите и исчезнатите“. Малу Драјер, министер-претседател на покраината Рајнска област-Пфалц, изјави пред регионалниот парламент: „Има мртви луѓе, има исчезнати, има многу кои се уште се во опасност. Никогаш не сме виделе таква катастрофа. Навистина е поразително . На 16 јули, германското Министерство за одбрана прогласи вонредна состојба во деловите на земјата кои беа најмногу погодени. Германскиот министер за финансии Олаф Шолц на 17 јули ги објави плановите за федерална итна помош од 300 милиони евра.

Белгиската министерка за внатрешни работи Анелис Верлинден ги опиша настаните како „една од најголемите природни катастрофи што нашата земја некогаш ги познавала“ на прес-конференција на 19 Јули. На 15 Јули, белгиската кралска двојка кралот Филип и кралицата Матилда отпатуваа во Шофонтен, кој бил особено тешко погоден од поплавите.

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, претседателот на Советот на Европа Шарл Мишел и европскиот комесар за управување со кризи Јанез Ленарчич брзо дадоа изјави на сочувство за жртвите и дека Европската унија е подготвена да помогне. По барање на Белгија, на 14 Јули бил активиран Механизмот за цивилна заштита на Европската унија, а веднаш потоа од Франција во Белгија беа испратени хеликоптер и тим за спасување од поплави. Европа, исто така, обезбеди сателитски снимки и мапирање на погодените области.

Британскиот премиер Борис Џонсон, исто така, рече дека Велика Британија е подготвена да обезбеди помош, додека Италија и Австрија понудија да испратат спасувачки тимови од поплавите во погодените области во Белгија. Папата Франциско упати сочувство и молитви.

Италијанските пожарникари испратени во Белгија за да ги спасат жртвите од поплавата што ја погоди Централна Европа, спасија најмалку 40 луѓе во Тилф, област јужно од Лиеж. Пожарникарите ги евакуираа луѓето кои беа блокирани во нивните домови и во дом за стари лица.

Поврзување со глобалните климатски промени[уреди | уреди извор]

Поплавите следеа по невидените топлотни бранови во северозападниот дел на Тихиот Океан и Северна Европа, што ги поттикна научниците да ја проценат можната поврзаност со климатските промени. Пред поплавите, научниците предупредуваа дека екстремните временски настани ќе станат почести како последица на климатските промени. Примери за такви екстремни настани ќе вклучуваат обилни врнежи од дожд; зголемувањето на температурата на атмосферата ѝ овозможува да апсорбира повеќе водена пареа, што резултира со повеќе врнежи. Климатските промени, исто така, може да резултираат со млазниот поток да стане понепредвидлив, што може да доведе до почести екстремни временски феномени. Потребни се дополнителни истражувања и анализи за да се разбере степенот на улогата на климатските промени во поплавите.

Антонио Навара, климатолог на Универзитетот во Болоња и претседател на Фондацијата Евро-медитерански центар за климатски промени, рече дека постои јасна корелација помеѓу зголемувањето на концентрацијата на CO2 во атмосферата и зачестеноста и интензитетот на поплавите, топлотните бранови и сушни периоди. Карл-ФриКридрих Шлеуснер од Хумболт-Универзитет Берлин рече дека прашањето не е дали климатските промени придонеле за настанот, туку „колку“. Дитер Гертен, истражувач од Институтот за истражување на климатските влијанија во Потсдам, ја окарактеризира големината на поплавите и другите екстремни временски настани како над предвидувањата од сегашните модели на климатски промени, истакнувајќи дека наглото зголемување на фреквенцијата и интензитетот на екстремните временски услови може да укажуваат на тоа дека превртната точка е надмината. Мајкл Е. Стефан Рамсторф од Универзитетот во Потсдам предупреди дека понатамошните загуби на мразот на Арктикот најверојатно ќе резултираат со послаб млазен поток и поекстремно време, велејќи дека „не треба да си играме со овој чувствителен климатски систем“.

По поплавите, портпаролот на Светската метеоролошка организација повика на поголема акција против климатските промени.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Almost 200 dead as Germany counts devastating cost of floods“. NBC News.
 2. „Inondations à Liège: le corps de la dernière personne portée disparue aurait été retrouvé“. Le Soir (француски). Посетено на 19 February 2022.
 3. „Maltempo al Nord, danni e una vittima in Veneto. Albero cade su una funivia“. Rainews. Архивирано од изворникот 16 July 2021. Посетено на 15 July 2021.
 4. „Hochwasser in Österreich verlagert sich nach Tirol“. Bayerischer Rundfunk (германски). 18 July 2021. Посетено на 18 July 2021.
 5. „Recent floods caused nearly $12 billion damage in Belgium“. Business Insurance. 23 July 2021. Посетено на 23 July 2021.
 6. „Germany and Belgium floods: At least 33 dead and more than 70 missing after heavy rain“. Sky News. Архивирано од изворникот 16 July 2021. Посетено на 15 July 2021.