Европска политичка заедница (2022)

Од Википедија — слободната енциклопедија
European Political Community
Европска политичка заедница
Грб
Местоположба на Европска политичка заедница (2022)
Членство 47 земји учеснички

Европска политичка заедница, скратеница ЕПЗ (англиски: European Political Community, скратеница EPC) — меѓувладин форум за политички и стратешки дискусии за иднината на Европа, основан во 2022 година по руската инвазија на Украина, во кој учествуваат 47 европски држави. Првиот самит на ЕПЗ е одржан во октомври 2022 година во чешкиот главен град Прага со учество на 44 европски држави.

Иницијатива[уреди | уреди извор]

Европската политичка заедница е предлог на претседателот на Франција Емануел Макрон. Во текот на француското претседателствување со Советот на Европската унија, Макрон официјално го има претставено проектот на состанокот на Европскиот совет на 23 и 24 јуни 2022 година. Според предлогот на Макрон, целта на проектот е да се состави платформа за координација на политиките меѓу европските држави, да се поттикне политички дијалог и соработка за решавање на прашања од заеднички интерес, со крајна цел да се зајакне безбедноста, стабилноста и просперитетот на Европа.

Учесници[уреди | уреди извор]

Земји членки на Европската унија кои учествуваат (27)
Земји кои не се членки на Европската унија, а учествуваат (20)
Организации кои учествуваат
Европски земји кои не учествуваат
Европски земји кои не се поканети да учествуваат

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Некои земји учеснички не го признаваат Кипар односно Косово.
  2. Дел од Казахстан се наоѓа во Европа, но самата земја нема силни врски со европските политички организации.