Европа (римска провинција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Провинција Европа
Provincia Europae
Провинција на Римската Империја
314–640ти
Местоположба на Европа
Местоположба на Европа
Европа во рамките на Диецезата Тракија околу 400 година.
Главен град Перинт
Историски период Доцна антика
 -  Реформи на Диоклецијан 314
 -  Тематски реформи 640ти
Денес во Турција

Европа меѓу балканските провинции на Римската Империја во 6 век.

Европаримска провинција во рамките на Диецезата Тракија.

Историја[уреди | уреди извор]

Основана од римскиот император Диоклецијан (284–305),[1] провинцијата во голема мера одговара на она што е денешна европска Турција. Главниот град на покраината првично бил Аркадиопол, а потоа и Перинт (подоцна познат како Хераклеја; денешен Мармара Ерелиси).

Граничела само со провинциите Родопи и Хемимонт на запад и северозапад, Европа била полуостров и беше опкружена со вода од три страни: Црното Море на североисток, Босфорот на исток и Мраморното Море и Егејското Море на југ и југоисток.

Најголемиот град покрај Црното Море бил Салмидес. По должината на брегот на Мраморното Море се наоѓале градовите Перинт (главниот град; подоцна познат како Хераклеја), Селимбрија, Рајдест и Калипол. На брегот на Егејското Море и на устието на реката Марица (Хебрус) во Меласкиот (Сароскиот) Залив се наоѓал градот Енус.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Rees 2004.

Извори[уреди | уреди извор]

  • Rees, Roger (2004). Diocletian and the Tetrarchy. Edinburgh, UK: Edinburgh University Press. ISBN 9780748616602.

41°15′00″ N; 27°52′00″ E / 41.2500° СГШ; 27.8667° ИГД / 41.2500; 27.8667