Евгениј Салахов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Евгениј Салахов
Медали
Кану спринт мажи

ИКФ Светски Кану Спринт Првенства

Бронзен медал – трето место 2010 Познањ K-1 4 x 200 м

Евгениј Салахов (р. 25 јануари 1979) — руски кану-спринтер којшто се натпреварува од раните 2000-ти. Тој освои бронзен медал во дисциплината К-1 4 х 200 метри на 2010 ИКФ Светското кану спринт првенство во Познањ.

Салахов исто така се натпреваруваше на две Летни олимпијади. Тој двапати заврши на својата најдобра позиција (седми) во дисциплините К-2 1000 метри, и К-4 1000 метри, двете на ЛОИ 2000.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]