Прејди на содржината

Евгенија Шуплинова

Од Википедија — слободната енциклопедија

Евгенија Шуплинова — македонска поетеса, раскажувач и преведувач.

Животопис

[уреди | уреди извор]

Евгенија е родена на 9 јуни 1930 година во с. Тополчани во околината на Прилеп. Работела како новинар и уредник во „Колибри“[1] („Нова Македонија“), „Млад борец“ и „Стопански весник“. Член е на Друштвото на писателите на Македонија од 1962 година.[2]

Книжевно творештво

[уреди | уреди извор]
 • Грешница (поезија, 1960)
 • Тагата на црвениот каранфил (поезија, 1962)
 • Три облачиња (раскази за деца, 1964)
 • Сончева патека (поезија за деца, 1969)
 • Ана и пеперугата (раскази за деца, 1969)
 • Сонце на детските дланки (раскази за деца, 1970)
 • Цинцилин (поезија за деца, 1972)
 • Празник во градината (1975)
 • Септемвриско ѕвонче (поезија за деца, 1982)
 • Грешница (нови песни љубовна поезија, 1992)
 • Зелено пладне Пелагонија (поезија, 1993)
 • Моливчето го боли срце (поезија и раскази, 1994)
 • Неспокој (2003)
 1. НМ (2020-12-29). „Од перото на уредниците на „Колибри": Евгенија Шуплинова, Перо Миленкоски и Наум Попески“. Нова Македонија. Посетено на 2023-11-18.
 2. Евгенија Шуплинова

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]