Евгенија Николаевна Синскаја

Од Википедија — слободната енциклопедија

Евгенија Николаевна Sinskaya (1889-1965) била руска ботаничарка забележана по своите истражувања во раксономијата на растенијата, фитогеографијата, формирањето на видовите и генетиката.[1][2][3] Таа била раководител на Одделот за таксономија, екологија и географија на Институтот за растителна индустрија.[4][5][6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bennett, Erna (17 September 1966). „Evgeniya Nikolaevna Sinskaya“. Nature. 211 (5055): 1240. Bibcode:1966Natur.211R1240B. doi:10.1038/2111240b0.
  2. Aoyagi, William Shurtleff; Akiko (2015). History of Soybeans and Soyfoods in France (1665-2015) (англиски). Soyinfo Center. ISBN 9781928914730. Посетено на 25 September 2018.
  3. Filatenko, A. (1990). „Ev. Sinskaya - a centenary“ (PDF). Plant Genetic Resources Newsletter. 81/82: 1–4. Посетено на 25 September 2018.
  4. „Sinskaya, Eugeniya Nikolayevna (1889-1965) on JSTOR“ (англиски). Посетено на 25 September 2018. Наводот journal бара |journal= (help)
  5. „Tropicos | Person - Sinskaya, Eugeniya Nikolayevna“. www.tropicos.org. Посетено на 25 September 2018.
  6. „Sinskaya, [Sinskaja], Evgenija Nikolajevna“. kiki.huh.harvard.edu (англиски). Harvard University Herbaria & Libraries.
  7. „Автори“. Меѓународен индекс на растителни имиња. (англиски)