Ева Ристов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ева Ристов

Ева Ристов (унгарски: Éva Risztov, родена на 30 август 1985 година) е унгарска пливачка со златен олимписки медал.

Таа освои четири сребрени медали на Европското првенство во водени спортови во 2002 година и три сребрени медали на Светското првенство во водени спортови . Таа освои уште сребрен медал на Европското првенство во водени спортови 2004 и се натпреваруваше на Летните олимписки игри 2004, каде што се искачи на четвртото место во 400 метри индивидуално мешано. На Европскиот пливачки шампионат на кратки патеки таа освои шест златни медали, една сребрена медал и еден бронзен медал помеѓу 2002 и 2004 година.

Таа се пензионираше во 2005 година, но го објави своето враќање во 2009 година како пливач на отворени води и таа се натпреваруваше на Европското првенство во водство во 2010 година во женски 10   км, каде што освои 7 место.

На Летните олимписки игри 2012 во Лондон се натпреваруваше на 400 метри слободен стил (16-ти), 800 метри слободен стил (13-ти), 4-х-100-метри слободен стил (15-ти) и 10-километарскиот маратон , во кој го освои златниот медал, трката од самиот почеток.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

 • Олимписки игри
  • Олимписки шампион во 2012 година ( 10 км маратон )
  • 4-то место во 2004 ( 400 метри поединечно мешано )
 • Светско првенство
  • 2003 3 сребрени медали (во 400 метри слободен стил, 200 метри делфин, 400 метри индивидуалн мешано)
 • Европско ЛК првенство
  • 2002 4 сребрени медали (во 400 метри слободен стил, 200 метри пеперутка, 400 метри индивидуално мешано, 800 метри слободно)
  • 2004 1 Сребрен медал (во 400 m индивидуално мешано)
  • 2012 1 Сребрен медал, 1 бронзен медал (во 1500 м мешано и во 800 м индивидуално мешано)
  • 2014 1 Сребрен медал (10   км маратон)
 • Европски шампионат
  • 2002 : 3 златни медали (во 400 метри слободно, 800 метри слободен стил, 200 метри делфин); 1 Сребрен медал (во 400 m индивидуално мешавино
  • 2003 : 2 златни медали (во 200 метри делфин, 400 метри индивидуално мешано), 1 бронзена медал (во 800 метри слободен стил)
  • 2004 : 1 златен медал (во 400 метри индивидуално мешано)
 • 58 пати унгарски шампион.

Други интереси[уреди | уреди извор]

Таа е заинтересирана за различни спортски и физички активности. Таа се обидела мотокрос, [2] скијање, јога, [3] џетски.

Таа ги сака напуштените кучиња и ги поддржува со собирање на текстил и редовно се грижи за нив. [4]

Награди[уреди | уреди извор]

 • Унгарски пливач на годината (3): 2002, 2003, 2012
 • HUN Cross of Merit of the Hungarian Rep (civil) Silver BAR.svg Крст на заслугите на Република Унгарија - Сребрен крст (2004)
 • Најдобар унгарски пливач на долги патеки во годината (1): 2010
 • HUN Order of Merit of the Hungarian Rep (civil) 4class BAR.svg Орден за заслуги на Унгарија - Офицерски крст (2012)
 • Награда Хајос Алфред (2012)
 • Пливачки списание - Пливач на отворено во годината (1): 2012
 • Награда за округот Хајду-Бихар Примија (2012)
 • Унгарска спортистка на годината (1) - гласови на спортски новинари: 2012 година
 • Пливач на отворено во годината ( ФИНА ) (2012)
 • Почесен граѓанин на Дебрецен (2013)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. "Hungary's Risztov holds off Anderson in open water". Посетено на 9 August 2012.
 2. http://mxonline.hu/risztov_eva_a_motorozas_nincs_korhoz_kotve
 3. http://www.digisport.hu/video/5818
 4. http://www.dehir.hu/sport/risztov-eva-nyesegetem-le-magamrol-a-celebseget/2013/02/18/

Надворешни врски[уреди | уреди извор]