Ева Окесон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ева Барбро Хелен Окесон (родена на 30 декември 1961 година во Анхелхолм ) е шведска професорка по хемиска физика и, од 2012 година, ректор на универзитетот во Упсала . Претходно била проректор на Универзитетот Лунд .

Наводи[уреди | уреди извор]