Прејди на содржината

Ева Мозер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ева Мозер

Ева Мозер (родена на 26 јули 1982 година) — австриска шахистка која ја носи титулата Меѓународен мајстор и женски велемајстор. Таа победила на апсолутно и женско австриско првенство во шах.

Мозер учествувала на женското првенство во шах во 2008 година.

Шаховска кариера[уреди | уреди извор]

Мозер започнала да игра шах на 10-годишна возраст. Таа победувала на австриските првенства во шах за девојчиња во различни возрасни групи, осум пати.

Во 1998 година, Мосер го освоила сребрениот медал за девојчиња до 16 години на Европското младинско првенство во шах во Мурек, зад Ана Матнадзе, која имала подобри дополнителни критериуми.[1]

Во тимските натпревари, Мозер ја претставувала Австрија на шаховската олимпијада од 2000 година, во отворената секција (обично се нарекува „машка секција“) на 36-та олимпијада во шах во 2004 година, на Европското првенство во шах, со почеток во 2003 година и на отворената секција од Купот Митропа (1999, 2002, 2004 година).

Мосер ја добила титулата ФИДЕ и била нарекувана женски велемајстор во 2003 година (прва во Австрија) и Меѓународен мајстор во 2004 година.

Во 2006 година, таа победила на апсолутното австриско првенство во шах во Кефлах,[2] станувајќи првата жена што успеала во тоа. Таа исто така победила на Австриското првенство во шах за жени во 2010 [3] и 2011 година.[4]

Турнирските победи го вклучуваат Дрезден во 2000 година,[5] Јена Опен во 2009,[6] 2010,[7] 2011 [8] и во 2012 година,[9] и шаховите дами во Виена во 2012 [10] и 2013 година.[11]

Во 2006/07 година, нејзиниот австриски прволигашки тим Штајерски Грац станал австриски шампион. Таа сега игра за тимот на Волфсбург во Австрија и ОРУ Баден-Баден во германскиот Бундеслига за жени, освојувајќи најмалку пет пати, и доминира неколку години.

Мозер објавила и мал број на ДВД-а за предавање со шаховска база.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Мосер стекнала диплома во областа деловна администрација во Грац во 2009 година. Таа работела за австриското шаховско списание „Шах-Актив“.

Наводи[уреди | уреди извор]