Ева Курник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ева Курник (2019)

Ева Курник (словенечки: Eva Kurnik; 11 јуни 1997, Марибор, Словенија -) словенечка писателка.

Во 2016 го издала својот прв роман „Njena pot“ (Нејзиниот пат). Во 2019 бил објавен нејзиниот втор роман „Toskanski spev“ (Тоскански пеј), исто така во самостојно објавување.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]