Ева Далбек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ева Елизабет Далбек (8 март 1920 – 8 февруари 2008 година) била шведска глумица за сцена, филм и телевизија. Таа добила награда за најдобар актер на Канскиот филмски фестивал за нејзината изведба во филмот „ Раб на животот“ (1958). Далбек се повлекла од актерството во 1970 година и станала автор .

Наводи[уреди | уреди извор]