Ева Бјерлинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ева Бјерлинг

Ева Хелена Бјерлинг (родена на 3 мај 1961 година) е шведска политичарка и член на Умерената партија . Таа служела како министер за трговија од 2007 до 2014 година и како министер за нордиска соработка од 2010 до 2014 година во шведската влада . Таа била член на шведскиот Риксдаг за округот Стокхолм од 2002 до 2014 година.

На 16 октомври 2014 година, таа поднела оставка од Риксдагот и објавила дека ќе се повлече од политиката.

Наводи[уреди | уреди извор]