Евандро Гебел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Евандро Гебел

Евандро Гебел (роден на 23.08.1986), познат како Евандро, е бразилски професионален фудбалер, кој игра како офанзивен играч од средината . Тој има и српско државјанство .[1]

Во текот на седум сезони, тој одигра Сери А вкупно 144 натпревари и 12 погодоци, претставувајќи шест клуба. Професионално се натпреваруваше и во Србија, Португалија и Англија.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Атлетико Паранаенсе[уреди | уреди извор]

Роден во Блуменау, Санта Катарина, Евандро го имаше своето професионално деби за Клуб Атлетико Паранаенсе против Клуб Малутром, во победата од 3: 1 за Кампеонато Параназе на 10 февруари 2005 година.[2] Тој го постигна својот прв гол на 1 јуни, помагајќи во победата над ФК Сантос со 3-2 во Копа Либертадорес ;[3] неговиот татко, Осмар, исто така бил фудбалер.[4]

За време на неговиот петгодишен мандат на Арената да Баиксада, Евандро исто така беше позајмен на Гојаш Еспорте Клуб, Сосиедаде Еспортива Палмеирас и Клуб Атлетико Минеиро .[5] На 25.05.2010 година, сè уште во сопственост на Атлетико, тој потпиша заедно со соиграчот Ренан Оливеира со Еспорте Клубе Виторија, во замена за Нето Берола .[6]

Црвена Звезда[уреди | уреди извор]

На 1 декември 2010 година, Евандро се приклучи на српскиот клуб Црвена звезда Белград со договор на три и пол години.[7] Со цел да се намали бројот на странци во одредот, за него беше побаран српски пасош, а следниот јули српската влада го одобри потегот и тој официјално стана државјанин на земјата .

На 16 мај 2012 година, Евандро го постигна воведниот гол во финалето на Купот на Србија, пораз од ФК Борац Чачак со 2-0. Сепак, на 22 август, тој го раскина договорот непосредно пред реваншот од плеј-оф рундата на УЕФА Лига Европа против ФК Гирондинс од Бордо, велејќи му на новинар на аеродромот во Белград : „Не можам да играм за Црвена звезда повеќе Тренирам, играм и нема пари. Не можам повеќе, морам да размислувам за моето семејство. Не сум лут на никого. Ги сакав Белград и Србија. Играв најдобро што можев, мислам дека Црвена звезда не беше грешка. “ [8]

Порто[уреди | уреди извор]

Евандро на тренинг со Порто во 2014 година

Евандро потпиша со ФК Порто за сезоната 2014-15 .[9] Тој се појави на 33 професионални натпревари во својата прва година, но само на четири во првата половина на 2016-17 година по доаѓањето на новиот менаџер Нуно Еспирито Санто .[10]

Хал Сити[уреди | уреди извор]

На 13 јануари 2017 година, Евандро потпиша договор од 2 и пол години со Хал Сити .[11] Следниот ден го имаше своето деби во Премиер лигата, заменувајќи го Роберт Снодграс во последните 14 минути од домашната победа против Бурнмут со 3-1.[12] Тој го постигна својот прв гол за својот нов тим на 29 јануари, но во поразот од 1: 4 на гостувањето кај Фулам во четвртото коло од ФА купот .[13]

На крајот на сезоната 2018–19, Евандро го напушти стадионот КЦОМ .[14]

Сантос[уреди | уреди извор]

На 1 јули 2019 година, Евандро се врати во Бразил по скоро девет години и се согласи на едногодишен договор во Сантос.[15] Тој дебитираше за клубот на 4 август, заменувајќи го Фелипе Џонатан во домашениот терен со 6-1 против протиничкиот тим Гојаш.[16]

Евандро го постигна својот прв погодок на 1 декември 2019 година,во второто полувреме од домашниот пораз од Асоцијачо Шапекоенсе де Футебол со 2: 0 [17] Следниот на 9 јуни, откако под водството на новиот менаџер Jesезуалдо Фереира, беше објавено дека неговиот договор нема да биде обновен.[18]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Евандро беше дел од репрезентацијата на Бразил до 20 години на Светското првенство за млади ФИФА во 2005 година, што се одржа во Холандија, придонесувајќи со шест настапи без погодок за евентуално третото пласирање на нацијата.[19]

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Евандро со Црвена звезда во 2011 година
Обновено на 15 March 2020.[20][21]
Клуб Сезона Лига Државна лига Куп Континентално Друго Вкупно
Division Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
Атлетико Паранаенсе 2005[22] Серија А Бразил 28 4 7 0 7 1 42 5
2006[23] 16 2 6 0 1 0 0 0 23 2
2007[24] 15 1 20 6 7 1 1 0 42 8
Вкупно 59 7 33 6 8 1 8 1 107 15
Гојаш (позајмица) 2008 Серија А Бразил 3 0 15 7 4 1 22 8
Палмеирас (позајмица) 2008[25] Серија А Бразил 27 0 4 0 31 0
2009[26] 0 0 11 2 4 0 15 2
Вкупно 27 0 11 2 8 0 46 2
Атлетико Минеиро(позајмица) 2009 Серија А Бразил 28 3 28 3
2010 2 0 7 0 3 0 12 0
Вкупно 30 3 7 0 3 0 40 3
Виториа (позајмица) 2010 Серија А Бразил 7 1 0 0 7 1
Црвена Звезда 2010–11 Српска Суперлига 9 5 2 0 11 5
2011–12 25 8 6 3 2 0 33 11
2012–13 1 0 0 0 4 0 5 0
Вкупно 35 13 8 3 6 0 49 16
Есторил 2012–13 Премиера лига 25 3 0 0 4 0 29 3
2013–14 28 11 2 0 10 2 2 0 42 13
Вкупно 53 14 2 0 10 2 6 0 71 16
Порто 2014–15 Премиера лига 21 1 0 0 7 0 5 4 33 5
2015–16 11 1 4 0 4 0 1 0 20 1
2016–17 0 0 1 0 2 0 1 0 4 0
Вкупно 32 2 5 0 13 0 7 4 57 6
Хал Сити 2016–17 Премиер Лига 11 0 1 1 1 0 13 1
2017–18 Првенство 8 1 2 0 0 0 10 1
2018–19 23 3 0 0 0 0 23 3
Вкупно 42 4 3 1 1 0 46 5
Сантос 2019 Серија А Бразил 18 1 18 1
2020 0 0 3 0 0 0 2 0 5 0
Вкупно 18 1 3 0 0 0 2 0 23 1
Кариера Вкупно 306 45 69 15 33 6 47 3 14 4 468 73

Почести[уреди | уреди извор]

Атлетико Паранаенсе

 • Кампеонато Паранаенсе : 2005 година

Црвена звезда Белград

 • Куп на Србија : 2011–12

Бразил U20

 • Светско првенство за млади на ФИФА трето место: 2005 година

Поединечно

Користена литература[уреди | уреди извор]

 1. „Zvezdin brazilac Evandro dobio srpski pasoš“ [Star's Brazilian Evandro gets a Serbian passport]. Kurir. 4 August 2011. Архивирано од изворникот на 14 August 2012. Посетено на 30 April 2012.
 2. Sell, Rodrigo (11 February 2005). „Sem forçar muito, Atlético passa bem pelo Malutrom“ [Without pushing it too hard, Atlético ease past Malutrom]. Tribuna do Paraná. Посетено на 10 May 2019.
 3. Silva, Monique (4 July 2017). „Heróis de 2005 projetam jogo do Atlético-PR contra o Santos pela Libertadores“ [2005 heroes project game of Atlético-PR against Santos for the Libertadores]. Globo Esporte. Посетено на 20 October 2017.
 4. Alvarenga, Vítor Hugo (24 September 2013). „Evandro: o pé-quente que não queria regressar a casa“ [Evandro: the hot-foot who did not want to return home]. Mais Futebol. Архивирано од изворникот на 21 October 2017. Посетено на 20 October 2017.
 5. Atlético-MG anuncia a contratação do meia Evandro (Atlético-MG announce signing of midfielder Evandro); O Estado de S. Paulo, 20 May 2009 (in Portuguese)
 6. FOTO: Vitória apresenta os meias Evandro e Renan Oliveira (PHOTO: Vitória present midfielders Evandro and Renan Oliveira); Globo Esporte, 25 May 2010 (in Portuguese)
 7. Zvezda sutra predstavlja el maestro (Star present the maestro) Архивирано на 30 август 2017 г.; Sportske, 1 December 2010 (in Serbian)
 8. Đukić, I. (22 August 2012). „Evandro: Otišao sam jer Zvezda nema para, morao sam da mislim na porodicu“ [Evandro: I left because Star has no money, I had to think of the family]. Blic. Посетено на 22 August 2016.
 9. First training of the season in pictures; FC Porto, 3 July 2014
 10. „FC Porto. Nuno risca Sérgio Oliveira, Adrián López e Evandro“ [FC Porto. Nuno blacklists Sérgio Oliveira, Adrián López and Evandro]. Sol. 5 January 2017. Посетено на 17 January 2017.
 11. „Tigers confirm double signing“. Hull City A.F.C. 13 January 2017. Архивирано од изворникот на 13 January 2017. Посетено на 13 January 2017.
 12. Strickland, Jamie (14 January 2017). „Hull City 3–1 AFC Bournemouth“. BBC Sport. Посетено на 14 January 2017.
 13. Skelton, Jack (29 January 2017). „Fulham 4–1 Hull City“. BBC Sport. Посетено на 29 January 2017.
 14. „Fraizer Campbell & David Marshall: Hull City plan to offer duo new deals“. BBC Sport. 17 May 2019. Посетено на 19 May 2019.
 15. Secco, Bruno (1 July 2019). „Evandro é o novo reforço do Santos Futebol Clube“ [Evandro is the new addition of Santos Futebol Clube]. Santos FC. Посетено на 1 July 2019.
 16. Secco, Bruno (4 August 2019). „Santos FC goleia Goiás por 6 a 1 na Vila Belmiro e segue na liderança do Brasileirão“ [Santos FC rout Goiás by 6 to 1 at Vila Belmiro and are still first in Brasileirão]. Santos FC. Посетено на 30 September 2019.
 17. Musetti Perazolli, Lucas (1 December 2019). „Santos vence Chapecoense, se isola no 2º lugar e iguala melhor campanha“ [Santos beat Chapecoense, stand alone in 2nd place and equal best season]. Gazeta Esportiva. Посетено на 27 September 2020.
 18. „Santos anuncia saída do meia Evandro“ [Santos announce departure of midfielder Evandro]. Esporte Interativo. 9 June 2020. Посетено на 26 June 2020.
 19. „Evandro“. FIFA. 19 August 2016. Архивирано од изворникот на 2018-08-22. Посетено на 2020-11-17.
 20. „Evandro“. ForaDeJogo. Посетено на 13 January 2017.
 21. „Evandro“. Soccerway. 19 August 2016.
 22. „Estatísticas 2005“ [2005 stats]. Furacão. Архивирано од изворникот на 15 August 2014. Посетено на 9 May 2019.
 23. „Estatísticas 2006“ [2006 stats]. Furacão. Архивирано од изворникот на 15 August 2014. Посетено на 9 May 2019.
 24. „Estatísticas 2007“ [2007 stats]. Furacão. Архивирано од изворникот на 15 August 2014. Посетено на 9 May 2019.
 25. „2008“. Futebol 80. Посетено на 9 May 2019.
 26. „2009“. Futebol 80. Посетено на 9 May 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]