Ебола (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Координати: 3°19′24″N 20°57′38″E / 3.32333° СГШ; 20.96056° ИГД / 3.32333; 20.96056

Ебола
земјаДемократска Република Конго
Физички особености
Должина250 kм (160 ми)

Реката Ебола, исто така попозната по домородното име Легбала,[1] е главен тек на реката Монгала, притока на реката Конго, во северниот дел на Демократска Република Конго.[2] Таа е приближно 250 км во должина.

Името Ебола е француска кованица за Легбала, домородното име на реката на јазикот Нгбанди што значи „бела вода“.[3] За време на белгиската администрација и двете имиња се користеле заедно со француските имиња Eau Blanche[1] и поретко L'Ébola.

Во 1976 година, вирусот ебола (ЕБОВ) за првпат бил идентификуван во Јамбуку, на 96 километри од реката Ебола, но професорот Питер Пиот решил да го именува вирусот по реката за да не биде поврзан градот со стигмата на болеста.[3] Така, реката има исто име со вирусот ебола и болеста ебола (обично се нарекува едноставно „ебола").[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Tanghe, Basile; Vangele, A. (јуни 1939 г). Région de la Haute Ebola: Notes d'histoire (1890-1900) (на French). „Aequatoria“ том  2 (6): 61–65. 
  2. vanden Bossche, J.-P.; Bernacsek, G. M. (1990). Zaire. 1. стр. 336. ISBN 9789251029831. https://books.google.com/books?id=WLZRxM9vfXoC&pg=PA336. посет. 31 јули 2014 г. 
  3. 3,0 3,1 Wordsworth, Dot (25 октомври 2014 г). How Ebola got its name. „The Spectator“. http://www.spectator.co.uk/life/mind-your-language/9349662/how-ebola-got-its-name/. посет. 26 октомври 2014 г. 
  4. Ebola outbreak confirmed by DR Congo“, „BBC News“, 25 август 2014.