Еберштајн (паланка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еберштајн
Грб на Еберштајн
ДржаваАвстрија
ПокраинаКорушка
ОбластСанкт Веит ан дер Глан
Управа
 • ГрадоначалникАндреас Грабушниг
Површина[1]
 • Вкупна65,24 км2 (2,519 ми2)
Надм. вис.&10000000000000580000000580 м
Население (2018-01-01)[2]
 • Вкупно1.271
 • Густина0,19/км2 (0,50/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код9372
Area code04264
Мреж. местоwww.eberstein.at

Еберштајн (словенечки: Свинец) е град во округот Санкт Веит ан дер Глан во австриската сојузна покраина Корушка.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината лежи во централната долина Герчиц во подножјето на Сауалпе.

Втора светска војна[уреди | уреди извор]

Питер Пирсон раскажува приказна за регионот на мрежното место на Би-Би-Си „Втора светска војна - Војна на народите“. Тој вели дека сигналниот вод на 5-от баталјон на компанијата Штаб Шервуд Форстерс дошол од Италија во Еберштајн, Австрија во 1945 година и дека

Некаде во областа помеѓу Сент Виет и Нојмарк на крајот застанавме во идилично живописно село наречено Еберштајн. Тоа беше вид на место што го гледате на австриски разгледници со чиста пенлива река (богата со пастрмка) и зелени ливади полни со диви цвеќиња и крави со ѕвончиња околу вратот. Тука постоеше замок познат како Шлос Еберштајн. [3]

Тој продолжува да го опишува предавањето во Еберштајн на 30.000 трупи Козаци, со 20.000 коњи, кои војувале на страната на Оската, а многумина тој ги опишува како Украинци. Тие на крајот беа предадени на Црвената армија во Јуденбург како дел од репатријацијата на Козаците по Втората светска војна .[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Dauersiedlungsraum der Gemeinden Politischen Bezirke und Bundesländer - Gebietsstand 1.1.2018“. Статистика Австрија. Посетено на 10 март 2019.
  2. „Einwohnerzahl 1.1.2018 nach Gemeinden mit Status, Gebietsstand 1.1.2018“. Статистика Австрија. Посетено на 9 март 2019.
  3. 3,0 3,1 BBC. „BBC - WW2 People's War - Peter Pearson's War Story“. BBC. Посетено на 2009-01-24.