Еберхолцен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еберхолцен
Место во Зибесе
Црква во Еберхолцен
Црква во Еберхолцен
Грб на Еберхолцен
Еберхолцен во рамките на Германија
Еберхолцен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хилдесхајм
Општина Зибесе
Основни податоци
Површина 9,92 км2
Надм. височина 309 м
Население 564  (31 декември 2015)
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31079
Повик. бр. 05065
Координати 52°03′0″N 9°51′0″E / 52.05000° СГШ; 9.85000° ИГД / 52.05000; 9.85000Координати: 52°03′0″N 9°51′0″E / 52.05000° СГШ; 9.85000° ИГД / 52.05000; 9.85000

Еберхолцен (германски: Eberholzen) — село и поранешна општина во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 ноември 2016 година е дел од општината Зибесе.

Историја[уреди | уреди извор]

Еберхолцен е многу старо село. Првото спомнување на селото, кое првично се нарекувало „Ајлберехолтхузен“ (Eilbereholthusen), било во документ напишан во 1240 година.[1] Според документот Еберхолец бил подарок за манастирот во соседното село Ешерде.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Кулата на протестантската црква потекнува од XII век. Во дворот на црквата се наоѓа средновековен камен гроб. Според легендата припаѓа на „Витезот од Еберхарт“ (Ritter von Eberhardt), витез кој бил истеран и не бил закопан на гробиштата во Еберхолцен.

Во селото се наоѓаат добро зачувани фахверк куќи.

Инфраструктура[уреди | уреди извор]

За разлика од многу села во Долна Саксонија, Еберхолцен сѐ уште има традиционална селска продавница. Постои и месарница, како и автобуска станица со линии до Хилдесхајм и Алфелд.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hildesheimer Allgemeine Zeitung: p.21, 27 February 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]