Еберхард Рис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Еберхарт Рис
Eberhard Rees.jpg
Фотографија од 27 март 1970
Роденаприл 28, 1908(1908-04-28)
Тросинген, Германија
Починалаприл 2, 1998(1998-04-02) (возр. 89)
Флорида, САД
Полињаракетен инженер
Установи1939-1945: Воен истражувачки центар
1945-1960: Воена ракетна агенција
1960-1973: НАСА
ОбразованиеУниверзитет во Штутгард
Технолошки институт во Дрезден (1934)
Белешки
Соработник во Американското ракетно здружение (1959)

Еберхард Фридрих Мајкл Рис (28 април 1908 – 2 април 1998) бил германски и американски (со тоа што стана натурализиран државјанин на САД), ракетен пионер и втор директор на НАСА центарот за вселенски летови на Маршал.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Burkhart, Ford (1998-04-04). „Eberhard Rees, Rocketry Pioneer, Dies at 89“. The New York Times. Посетено на 2010-08-29.