Еберсбах (Средна Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Еберсбах
Дел во Дебелн
Еберсбах (Средна Саксонија) is located in Германија
Еберсбах (Средна Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Град Дебелн
Дел единици 4
Основни податоци
Површина 6,75 км2
Надм. височина 237 м
Население 1.055  (31 декември 2010)
 - Густина 156 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 04720
Повик. бр. 03431
Координати 51°6′7″N 13°6′7″E / 51.10194° СГШ; 13.10194° ИГД / 51.10194; 13.10194Координати: 51°6′7″N 13°6′7″E / 51.10194° СГШ; 13.10194° ИГД / 51.10194; 13.10194

Еберсбах (германски: Ebersbach) — село и поранешна општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија. Од 1 јули 2011 година е дел од градот Дебелн.