Ебенхајм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ебенхајм
Место во Херзел
Грб на Ебенхајм
Ебенхајм is located in Германија
Ебенхајм
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општина Херзел
Основни податоци
Површина 6,45 км2
Надм. височина 335 м
Население 239  (31 декември 2010)
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99869
Повик. бр. 036254
Портал www.ebenheim.de
Координати 50°58′0″N 10°31′0″E / 50.96667° СГШ; 10.51667° ИГД / 50.96667; 10.51667Координати: 50°58′0″N 10°31′0″E / 50.96667° СГШ; 10.51667° ИГД / 50.96667; 10.51667

Ебенхајм (германски: Ebenheim) е село и поранешна општина во округот Гота, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2011 е дел од општината Херзел.