Прејди на содржината

Еба Бернадот

Од Википедија — слободната енциклопедија

Принцезата Еба Бернадот ( мом Eба Хенриета Munck AF Fulkila, 24 октомври 1858 година - 16 октомври 1946), била шведски благородничка, дворска дама и титуларна принцеза, сопругата на принцот Bernadotte Оскар .

Таа била ќерка на финско- родениот благородник полковник Карл Јаков Munck af Fulkila [fi; sv] [1] и бароницата Хенрика Седерстром. Таа била госпоѓа на престолонаследничката, Викторија од Баден, која во 1885 година го посетила својот зет во Амстердам, каде што требало да се подложи на лекарски преглед поради проблеми со срцето.

Еба и Оскар ја посетиле норвешката морнарска црква за време на нивниот престој во Амстердам и се заљубиле: Еба била религиозна и влијаела на Оскар во овој поглед. Кога Оскар му кажал на семејството дека сакал да се ожени со Еба, тие биле скандализирани и тој бил принуден да земе двегодишен период на разгледување, а Еба била отфрлена како дама во чекање. Во 1887 година, Оскар му рекол на своето семејство дека не се предомислил, а Кралската куќа дала согласност за бракот под услов браќата на Оскар да потпишат документ со кој ветуваат дека никогаш не треба да стапат во сличен брак, што и го направиле.

На 21 јануари 1888 година, бил организиран бал во Кралската палата во Стокхолм, каде на Еба и Оскар им било дозволено да танцуваат еден со друг, а на 29 јануари 1888 година, свршувачката била официјално објавена. Натпреварот бил оценет како голема тага во кралската куќа, но наишол на многу симпатии од јавноста. Се зборувало дека е поставен мост меѓу луѓето и Кралската куќа: „Мостот Манк“, а фактот што Оскар морал да се откаже од својата кралска титула ги натерало луѓето да кажат дека кралот повеќе немал четири сина, туку само три. бидејќи еден од нив „се оженил и морал да се откаже“. Кога парот го напуштил Стокхолм, голема толпа се собрала на железничката станица за да ги испрати и да им даде поддршка.

Писма патент од 1892 година од страна на шефот на државата на Луксембург со кои се прима принцезата Бернадот, грофицата од Висборг (со тие титули таму) и сопругот и потомците во благородништвото на Луксембург

Еба и Оскар се венчале на 15 март 1888 година во црквата Свети Стефан во Бурнемут во Англија од страна на викар Густаф Бесков, кој бил близок со кралицата Софија од Насау, во присуство на мајката на Оскар, кралицата Софија, двајцата негови браќа, принцот Карл., војводата од Вестергетланд и принцот Еуген, војводата од Нерке, и неговата роднина, данската престолонаследничка принцеза, Луиз од Шведска, како и мајката и братот на Еба. Во Шведска ја добила неразјаснетата титула „Принцеза Бернадот“ наместо кралска „Принцеза на Шведска“.

Подоцнежниот живот

[уреди | уреди извор]

По нејзиниот брак, Еба Бернадот го посветила својот живот на христијанско добротворни цели. Двојката живеела едноставен живот во Стокхолм далеку од кралскиот двор и биле сметани со големи симпатии поради околностите на нивниот брак. Нивната врска била опишана како среќна и тие се посветиле на нивните заеднички интереси во религијата и социјалната работа под влијание на христијаните.

Еба Бернадот била член на голем број различни христијански добротворни организации: во 1894 година, таа станала членка на Lapska missionens vänner („Пријатели на мисијата Сами “), во 1897-1912 година била член на одборот на Kristliga föreningens av unga kvinnor („Христијанско друштво за млади жени“) и во 1900 година, таа станала претседавач на Bokpåsemissionen för sjömän („Книгарска торба-Мисија за морнарите“), која имала свои состаноци во нејзиниот дом.[2]

 

  1. Autio, Veli-Matti [fi] (11 October 2005). „suku Munck“. Biografiasampo (фински). Посетено на 22 September 2021.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  2. „Ebba H Bernadotte, Svenskt biografiskt lexikon (art av Oscar Mannström), hämtad“. Посетено на 2015-04-27.[мртва врска]

Дополнително читање

[уреди | уреди извор]
  • Ebba Bernadotte at Svenskt kvinnobiografiskt lexikon