Еачи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Еачи (англиски: Eachy) е дадено име на езерско суштество кое се појавуваат на разни локации во Англија и Шкотска. Еачи се обично опишува како големо хуманоидно суштество со страшен изглед. Првпат е виден во 1073 година на езерото Виндермир. Следнато видење се случило дури во 1973 година на езерото Басентвејт, кога наводно е и двапати фотографирано[1][2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „{title}“. Архивирано од изворникот на 12 октомври 2012. Посетено на 11 јули 2014.
  2. The Age - Google News Archive SearchПредлошка:Ботовски наслов

Литература[уреди | уреди извор]

  • Gould, M. J. (1980) 'Folklore of Northern Britain.' Nix. Kendal.
  • Lewis R. E. (1954) Middle English Dictionary. University of Michigan Press.