Еаршир (раса говеда)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Еаршир
Ayrshire
Говедо од расата еаршир
Потекло  Шкотска
Одлики
Тежина Вол: 636–909 кг
  Крава: 450–600 кг
Висина (гребен) Вол: ~ 140 см
  Крава: ~ 132 см
Крзно црвено и црно
Рогатост рогата, се отстрануваат кога се телиња
Намена
млеко, со извонредна способност за самоисхрана

Еаршир е раса на домашни говеда со потекло од грофовијата Еаршир во Шкотска. Просечната крава тежи од 500 до 650 кг. Бојата на телото може да се движи од бела, до црвена и кафеава. Тие се познати по својата цврстина и млечност. Расата исто така ги поседува посакуваните особини на лесно размножување и долговечност.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Раси на говеда — Еаршир“. Одделение за животински науки при Универзитетот на Оклахома. 5 јануари 2001. http://www.ansi.okstate.edu/breeds/cattle/ayrshire/index.htm. посет. 15 август 2013 г.  (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]