ЕХФ Лига шампиона

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Лигата на шампион ( англиски: EHF Champions League  ; скратено ЕЛШ ) е најважното и најтешкото натпреварување во европскиот клупски ракомет . Натпреварот е во организација на Европската ракометна федерација ( ЕХФ ) и се игра од сезоната 1956/57, со кратки паузи во сезоните 1957/58, 1960/61 и 1963/64 година кога не се играшло поради Светското првенство во ракомет што се одржало во тие години и во 1968/69 година заради инвазијата на Чехословачка. Од своето основање до сезоната 1992/93 натпреварот бил наречен Европски куп на шампиони (англиски: Cup of European Champions ), додека од сезоната 1993/94 година го менува своето име во Лигата на шампиони во ЕХФ.

Победници[уреди | уреди извор]

Успешност по клубови[уреди | уреди извор]

Клуб Победник Други Године победника Године други
 Шпанија Барселона
9
4
1991, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2005, 2011, 2015 1990, 2001, 2010, 2013
Гумерсбах
5
1
1967, 1970, 1971, 1974, 1983 1972
Кил
3
4
2007, 2010, 2012 2000, 2008, 2009, 2014
 Шпанија Сијудад Реал
3
2
2006, 2008, 2009 2005, 2011
 Белорусија СКА Минск
3
0
1987, 1989, 1990
Магдебург
3
0
1978, 1981, 2002
 Хрватска Загреб
2
4
1992, 1993 1995, 1997, 1998, 1999
 Чешка Дукла Праг
2
2
1963, 1984 1967, 1968
Стеауа Букурешт
2
2
1968, 1977 1971, 1989
Фриш Ауф Гепинген
2
1
1960, 1962 1959
 Србија Металопластика
2
1
1985, 1986 1984
Вардар
2
0
2017, 2019
Гросвалстад
2
0
1979, 1980
 Франција Монпеље
2
0
2003, 2018
 Хрватска Партизан Бјеловар
1
2
1972 1962, 1973
 Русија ЦСКА Москва
1
2
1988 1977, 1983
 Шпанија Портланд Сан Антонио
1
2
2001 2003, 2006
Динамо Букурешт
1
1
1965 1963
 Русија МАИ Москва
1
1
1973 1974
 Босна и Херцеговина Борац Бањалука
1
1
1976 1975
Хонвед Будимпешта
1
1
1982 1966
 Шпанија Кантабрија
1
1
1994 1992
 Шпанија Бидасоа
1
1
1995 1996
Фленсбург
1
1
2014 2007
 Шведска Редбергслидс
1
0
1959
Лајпциг
1
0
1966
АСК Франкфурт на Одри
1
0
1975
 Словенија Цеље
1
0
2004
Хамбург
1
0
2013
Виве Келце
1
0
2016

Успешност по држави[уреди | уреди извор]

Трофеј во Лигата на шампионите во ЕХФ
Клуб Победник Финалиста Укуп. финала
 Шпанија
15
12
27
Германија
15
10
25
 Источна Германија
4
2
6
 Хрватска
3
7
10
 Романија
3
3
6
 Чешка
3
2
5
 Белорусија
3
0
3
 Русија
2
3
5
 Србија
2
2
4
Франција
2
2
4
Северна Македонија
2
0
2
Унгарија
1
4
5
 Шведска
1
1
2
 Босна и Херцеговина
1
1
2
 Словенија
1
1
2
 Полска
1
3
4
 Данска
0
2
2
 Исланд
0
1
1
 Швајцарија
0
1
1
 Португалија
0
1
1

Наводи и објаснувања[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]