Дуње (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дуње — река во североисточниот дел на Македонија, на Осоговските Планини, која се наоѓа југоисточно од Злетово, чие течение поминува низ селото Пантелеј и продолжува да тече кон југ, односно кон Кочанското Поле.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 28. ISBN 978-9989-2117-6-8.