Дуња Ланго

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Дуња Фигенвалд Пулетиќ (позната како Дуња Лано, 27 ноември 1941 во Загреб19 ноември 2015 во Белград) — една од најпознатите српски и хрватски водителки, спикери и новинари на телевизиските програми во некогашната Југославија.

Работела како спикер на РТВ Белград (односно РТС) од 1967 година, па до нејзиното пензионирање во 1999 година. Шест пати била добитничка на новинарската награда Гордана Бонети, наменета за најдобриот радио и телевизиски спикер на подрачјето на Југославија, добитничка е на пет Оскари на популарноста на магазинот ТВ Ревија. Во 1981 година и било доделено признание уметник-водител на Србија.

Биографија[уреди | уреди извор]

Дуња Фигенвалд е родена во Загреб на 27 ноември 1941 година, како дете на Ивана Фигенвалд и Љубочке де Гримани. По завршувањето на основното и средно образование, во Загреб се запишува да студира англиски и француски јазик на Филозофскиот факултет. Дипломирала на Филолошкиот факултет во Белград на одсекот за англиски јазик и книжевност. Како дете се занимавала со балет во балетската школа во Загреб и била постојан член на Пионирскиот театар. Во текот на средношколските денови почнува да се занимава и со глума.

Од 1960 година до 1967 година работи во РТВ Загреб, а потоа се преселува во Белград каде сѐ до 1999 година работи во РТВ Белград. Работела како спикери и водителка на информативна програма, како и на културно-забавната програма РТС. Водела и телевизиски пренос на музички фестивали, како и квизови во чија реализација учествувала и како соработник. Во 1977 година на својата програма ја претставува ЈРТ на  основачкото собрание на светските лидери во светот во рамките на интернационалниот ТВ фестивал во Монте Карло. Го води, а потоа ги уредува и евровизиските емисии.

Од декември 1995 година до април 1999 година е уредник и на водителската емисија Моден магазин. Глумела и во филмовите Мојата луда глава и Без Бомбаши.

Умира на 19 ноември 2015 година во својот дом во Белград кога имала 74 години.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Преминула Дуња Ланго“, „Радио-телевизија Србије“, 19. 11. 2015.