Душник (Албанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Душник
Dushnik
село
Душник is located in Албанија
Душник
Душник
Координати: 40°43′55″N 19°57′10″E / 40.73194° СГШ; 19.95278° ИГД / 40.73194; 19.95278Координати: 40°43′55″N 19°57′10″E / 40.73194° СГШ; 19.95278° ИГД / 40.73194; 19.95278
Земја Албанија
ОбластБелград
ОпштинаБелград
Општ. един.Отлак
Надм. вис.&1000000000000006000000060 м
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Душник — село во јужна Албанија. Селото се наоѓа во областа Белград, округот Ура Вајгуроре и општина Отлак[1].

Географија[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Qarku komuna“. Shoqata e Komunave të Shqipërisë. Архивирано од изворникот на 3 September 2011. Посетено на 8 May 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]