Душко Гошевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Душко Гошевски
Гошевски Душко.jpg
Роден/а11 септември 1983
Валандово
НационалностМакедонец
Период2006-денес

Душко Гошевски (11 септември 1983, Валандово, Македонија) е македонски писател ,претставник на новата генерација блог писатели . По професија е адвокат, поранешен вработен во Министерство за финансии-Управа за јавни приходи.

Биографија[уреди | уреди извор]

Душко Гошевски е роден на 11 септември 1983 година, во Валандово, каде завршил основно и средно образование. Студирал на правниот факултет при Универзитетот Св. Кирил и Методиј во Скопје. Покрај со пишување, активно се занимавал и со екологија во НВО секторот.[1]

Од 2008 година е вработен во Управата за јавни приходи, од 2015 година на раководни позиции .Од 2017 - 2018 година е назначен за помошник Директор на Управата за јавни приходи.

Во 2018 година од Собранието на Република Северна Македонија е избран за носител на јавна функција - комисионер во Комисијата за хартии од вредност со мандат од 5 години [2]

Од 2019 година е адвокат во сферата на даночно, деловно и корпоративно право .

Библиографија[уреди | уреди извор]

Своите први раскази Гошевски ги објавил на почетокот на 2006 година, на својот блог и на разни книжевни интернет портали. Подоцна објавил неколу раскази во списанието „Маргина“ на издавачката куќа „Темплум[3] и во збирката електролит на најдобри раскази за 2007 година[4].

Во 2007 година, со својата збирка раскази под наслов „Писателот Варски и други раскази“ учествувал на конкурсот на издавачката куќа Темплум за најдобра дебитантска проза, при што влегол во најтесниот избор за наградата. Подоцна, оваа збирка била објавена на интернет во електронска форма , под лиценцата на creative commons, како трета електронска книга во Македонија. Збиркатараскази побудила голем интерес, така што за една седмица била симната над 2 000 пати. Во 2008 година, книгата "Писателот Варски и други раскази" била објавена од издавачката куќа „Темплум“ во едицијата „КАТАПУЛТ“.[1][5].Дел од раскази од оваа збирка се преведени на Хрватски и Руски јазик .

Коавтор е на публикацијата ,, 70 години даночен систем на Р.Македонија и 20 години ден на даночните работници " , објавена во 2017 година во издание на Управата за јавни приходи .[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Душко Гошевски, Писателот Варски и други раскази, Скопје: Темплум, 2008.
  2. https://www.sobranie.mk/downloaddocument.aspx?id=f2307e12-a136-4820-907a-520afd6f91e4&t=doc .
  3. "Темплум: Библиотека Магма". Издавачка куќа Темплум. 2007. Посетено на 3 јули 2008. На |first= му недостасува |last= (help); Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  4. "Наградени раскази, јануари-февруари". Издавачка куќа Темплум. 2007. Посетено на 3 јули 2008. На |first= му недостасува |last= (help); Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  5. "Детали за „Писателот Варски и други раскази" од Дуле Варваринот". Creative Commons Македонија. 2008. Посетено на 3 јули 2008. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  6. "Публикација ,,70 години даночен систем и 20 години ден на даночни работници во Ребуплика Македонија ,," (PDF). ujp.gov.mk. 20.11.2017. Архивирано од изворникот (PDF) на |archive-url= requires |archive-date= (help). Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]