Душан Кљајиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Душан Кљаиќ (12 октомври 1963) е српски фудбалски менаџер и поранешен играч.

Кариера[уреди | уреди извор]

Откако го поминал младинскиот систем во Црвена ѕвезда Белград, Кљајиќ играл за клубовите од југословенската Втора лига Галеника Земун, Марибор и ОФК Кикинда, пред да се приклучи на ОФК Београд за време на зимскиот одмор 1985–1986 во Југословенската прва лига. Тој подоцна поминал три сезони со југословенскиот прволигаш Риека од 1988 до 1991 година.[1][2][3]

Кљајиќ бил менаџер на неколку клубови од првата српска лига, вклучувајќи ги Бежанија (два периоди),[4] Нови Пазар (јануари-март 2010 година),[5][6] Доњи Срем, Синѓелиќ Белград, Будуќност Добановци и Раднички Сремска Митровица.

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Кљајиќ е татко на поранешниот голман на Партизан Филип Кљаиќ.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Tempo Almanah Yu Fudbal 88-89“ (Serbian). yumpu.com. Посетено на 29 June 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. „Tempo Almanah Yu Fudbal 89-90“ (Serbian). yumpu.com. Посетено на 29 June 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. „Tempo Almanah Yu Fudbal 90-91“ (Serbian). yumpu.com. Посетено на 29 June 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  4. „Kljajić napustio Bežaniju“ (Serbian). hotsport.rs. 23 July 2014. Посетено на 29 June 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  5. „Kljajić predvodi Novi Pazar“ (Serbian). danas.rs. 14 January 2010. Посетено на 29 June 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  6. „Rastali se Kljajić i Novi Pazar“ (Serbian). b92.net. 30 March 2010. Посетено на 29 June 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]