Дусак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дусак

Дусак или тесак – краток меч сличен на сабја или јатаган. Настанал веројатно во Чешка најдоцна во 16 век од претходните селски оружја. Конструкцијата била едноставна. Сечивото личи на сечиво на коса, на едниот крај било продолжено и на крајот завиено, со што се добил ракофат на дусакот. Со тоа дусакот можел лесно и евтино да се произведува, со што оружјето станало многу популарно во пониските слоеви на општеството.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]