Дунсе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дунсе
ДржаваШведска
ПровинцијаВестерјетланд
ДржаваОкругот Вестра Геталанд
ОпштинаОпштина Готенберг
Површина[1]
 • Вкупна0,97 км2 (37 ми2)
Население (31 Декември 2010)[1]
 • Вкупно1,407
 • Густина1.451/км2 (3,760/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Дунсе[2] е мал остров во јужниот архипелаг Гетеборг и локалитет кој се наоѓа во општина Гетеборг, округот Вестра Геталанд, Шведска. Во 2010 година имало 1.407 жители Локалната заветна црква на Дунсе има приближно 500 членови.

Спорт[уреди | уреди извор]

Следниве спортски клубови се наоѓаат во Дунсе:

 • Дунсе ИС

Испорака[уреди | уреди извор]

Дунсе има долга историја на превозот, особено во бизнисите со танкери. Следниве компании се сместени или во сопственост на луѓе кои живеат на Дунсе.

 • Дунсетанк
 • Фуретанк
 • Веритас танкери
 • Сириус Редери
 • Шведска Редери
 • Тарнтанк
 • Алвтанк
 • ГотШип
 • Дунсе бункер служба
 • Килтанк Редери АБ
 • БункерТел Редери
 • Северни офшор услуги

Соседни населени острови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Tätorternas landareal, folkmängd och invånare per km2 2005 och 2010“ (Swedish). Statistics Sweden. 14 December 2011. Архивирано од изворникот на 2012-01-27. Посетено на 10 January 2012.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 2. Jöran Sahlgren; Gösta Bergman (1979). Svenska ortnamn med uttalsuppgifter (шведски). стр. 7.