Дунавска кула

Координати: 48°14′24″N 16°24′39″E / 48.24000° СГШ; 16.41083° ИГД / 48.24000; 16.41083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дунавска кула
Donauturm
Поглед на Дунавската кула
Карта
Општи податоци
МестоВиена
Координати48°14′24″N 16°24′39″E / 48.24000° СГШ; 16.41083° ИГД / 48.24000; 16.41083
Почната1962
Завршена1964
Висина
Антена252
Технички податоци
Лифтови2
Проектирање и изградба
АрхитектХанес Линтл

Дунавска кула (германски: Donauturm) – кула во Виена за посматрање во Дунавскиот парк близу северниот брег на Дунав. Била изградена од 1962 до 1964 година.

Дунавската кула е највисока градба во Австрија.

На кулата се наоѓа тераса за посматрање и ресторан кој се врти. Се користи како ФМ предавател за неколку радиостаници.

Дунавската кула е едно туристичките обележја на Виена, видлив од далечина и популарно одредиште за туристите.

Галерија Дунавска кула[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]