Дуке Атанасовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Дуке Китанов Атанасовски ( 1925 во Нова Брезница, Скопско18 април 1945 во Скопје) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Потекнувал од сиромашно семејство. Се занимавал со земјоделство и чување на добиток. На 25 септември 1944 година стапил во Треттата македонска ударна бригада, во чиј состав учествувал во големите борби против балистите на Водно и реката Треска. По ослободувањето на Македонија земал учество во ликвидирањето на заостанатите балистички банди. Подоцна заминал на Сремскиот фронт. Поради тешките и напорни борби, заболел и од последиците на болеста, починал на 18 април 1945 година, во болницата во Скопје.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив - Скопје. 1969. стр. 29. На |first= му недостасува |last= (help)