Дуинген (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на општината Дуинген
Грб на општината Дуинген

Дуинген (германски: Duingen) — поранешна општинска заедница во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште било во општината Дуинген. На 1 ноември 2016 година била споена со поранешната заедница Гронау, создавајќи ја новата општинска заедница Лајнско Средногорје.

Општинската заедница Дуинген се состоела од следниве општини:

  1. Копенграфе
  2. Дуинген
  3. Хојерсхаузен
  4. Мариенхаген
  5. Венцен

Координати: 52°00′00″ N; 9°42′00″ E / 52.000° СГШ; 9.700° ИГД / 52.000; 9.700