Дубје (Ростуша)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дубје
археолошко наоѓалиште
Дубје is located in Археолошки локалитет во Македонија
Дубје
Дубје
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°36′36″N 20°36′0″E / 41.61000° СГШ; 20.60000° ИГД / 41.61000; 20.60000Координати: 41°36′36″N 20°36′0″E / 41.61000° СГШ; 20.60000° ИГД / 41.61000; 20.60000
Основни податоци
Име Дубје
Место Ростуша
Општина Маврово и Ростуша
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Дубје е археолошки локалитет во гостиварското село Ростуша. Локалитетот претставува некропола од средниот век. Се наоѓа во близината на црквата во горниот дел на селото, каде во 1966 година, при изградбата на водоводот, на длабочина од околу 1,40 m е откриен детски гроб граден од камени плочи. Притоа се уништени повеќе гробови од помала некропола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069