Дубровничка Република (1358-1808)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дубровничка република
Respublica Ragusina
Repubblica di Ragusa
поранешна држава
1358–1808


Знаме

Границата на Дубровничката република во 1426 година
Главен град Дубровник (тогаш Рагуза)
Државно уредување република
Историја
 -  Основана 1358
 -  Замрела 1808

Рагушката република (на латински: Respublica Ragusina, на италијански: Repubblica di Ragusa) или денес позната исто така и како Дубровничката република била поранешна држава центрирана во градот Дубровник (тогаш Рагуза).